Kediye ciğer teslim etmek: Mehmet Cahit TurhanUlaştırma ve Altyapı Bakanlığına Cengiz ve Limak İnşaat konsorsiyumunun CEO’su olan Turhan’ın getirilmesi, devleti bir şirket gibi olduğu kadar usta bir yağmacı gibi de yönetebilmenin simgesi


Bileşimiyle “yeni Türkiye AŞ” tanımına cuk oturan yeni kabinedeki isimlerle ilgili bilgiler netleştikçe önümüzdeki dönemde nasıl bir siyasi-ekonomik-kültürel iklimle karşı karşıya kalacağımız da aynı şekilde netleşiyor.

Sağlığın, eğitimin başına patronluk sertifikasını bu alanlardan almış isimleri getirerek en temel toplumsal ihtiyaçları daha fazla piyasalaştıracağını ilan eden yeni rejim, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na da yağma ve talanda birinciliği kimseye bırakmayan bir konsorsiyumun CEO’suna getirerek, bu yıkıcı politikalarda tam gaz ilerleyeceğini ortaya koymuş oldu.

Devleti bir şirket gibi olduğu kadar usta bir yağmacı gibi de yönetebilmenin simgesi olan bu isim Mehmet Cahit Turhan.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na getirilen Turhan’ın aynı zamanda Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat ile Nihat Özdemir’in patronu olduğu Limak İnşaat’ın üstlendiği 3. Havaalanı bağlantı yolları ve Kuzey Marmara Otoyolu konsorsiyumunun CEO’su olduğu açığa çıktı.

Bu konsorsiyumun ve arkasındaki isimlerin hikayeleri yapılan atamanın kediye ciğeri teslim etmekle özdeş olduğunu gösteriyor.

Konsorsiyumun arkasındaki isim Tayyip Erdoğan’a en yakın müteahhitlerden Mehmet Cengiz. Çorlu’da gerçekleşen son tren katliamında da rayların onarım ihalesini alan, menfeze beton yerine ucuz olsun diye toprak dolduran Cengiz!..

‘Milletin anasının a…na koyacağız’ sözleriyle gündem olan Cengiz!

AKP hükümetleri döneminde  peş peşe kazandığı dev ihaleler, özelleştirmeden aldığı Etibank Seydişehir Alüminyum Tesisleri ve Oymapınar Barajı’nın yanı sıra  çok sayıda enerji, madencilik, elektrik ve doğal gaz dağıtım ihalelerini, projelerini kazanan müteahhit Mehmet Cengiz!

Ortağı da Nihat Özdemir.

Turhan bu ikisinin şirketinde CEO’luk yapan bir isim.

Yaptığı işler, aldığı görevler bundan sonra kentlerin, doğanın nasıl bir yağmayla soğurulacaklarının, yandaş müteahhitlerin o açgözlü iştahlarının nasıl doyurulacağının habercisidir.

Turhan ve CEO’su olduğu konsorsiyumla ilgili basına yansıyan diğer bilgiler şöyle:

Nihat Özdemir ile birlikte Celal Koloğlu’na ait Kolin İnşaat  ve yine Erdoğan’a yakın Kalyon İnşaat’ın patronlarıyla oluşturdukları konsorsiyumlarla, Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) modeliyle milyarlarca dolarlık “Hazine Garantili” kamu ulaşım ve altyapı projelerini üstlenen  Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat Mayıs 2016’da Limak’la birlikte 4,5 milyar TL karşılığında Kuzey Marmara Otoyol ve bağlantı yollarını üstlenmişti. Limak son olarak Çanakkale Köprüsü ve bağlantı otoyolları ihalesini kazandı. Erdoğan’ın referansıyla Kuveyt’te, Katar’da milyarlarca dolarlık dev havaalanı, konut, otoyol  işlerini üstlenen Özdemir ve Cengiz Erdoğan’ın en yakınındaki müteahhitler olarak gözdeleri.

Kuzey Marmara Otoyol ve bağlantı yolları İhalesini Cengiz-Limak Konsorsiyumunun kazandığını  o dönemde Ulaştırma Bakanı olan son başbakan Binali Yıldırım açıklamıştı.

Yaklaşık 4 milyar Euro tutarındaki 3. Havaalanı İnşaatını da halen yürütmekte olan Cengiz-Limak-Kolin (Mehmet Cengiz-Nihat Özdemir-Celal Koloğlu) ortaklığı, kamuoyunda özellikle 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmaları sırasında “Havuz Müteahhitleri” olarak  biliniyor. Şimdi düne kadar yanlarında maaşlı çalıştırdıkları CEO’ları Mehmet Cahit Turan’ı artık Beştepe Kabinesi’nde bakan yaptılar.

1985 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde mühendis olarak çalışmaya başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan bu kurumda büro mühendisliği, kontrol mühendisliği, kontrol şefliği görevlerinde bulundu.

1997 yılından itibaren Karayolları İstanbul 17. Bölge Müdürlüğü bünyesinde Otoyol Bakım İşletme Başmühendisi, Otoyol Yapım Başmühendisi, Bölge Müdür Yardımcısı ve Bölge Müdürü olarak görev yaptı.

Karayolları Genel Müdür Yardımcılığı görevinin ardından 2005-2015 yılları arasında Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı.

Karayollarındaki görevinden emekli olduktan sonra önce Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na getirilen Turan daha sonra Erdoğan tarafından Danıştay üyeliğine atandı.

Danıştay Üyeliğinden ayrılan Turan, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatını üstlenen Limak-Cengiz konsorsiyumunun CEO’luğuna getirildi.

Karayolları Genel Müdürü olduğu dönemde Erdoğan’a yakın müteahhitlerin kazandığı hazine garantili pek çok proje ihalesinin altına imza atan Turan, şimdi artık bakan olarak  ulaşım ve altyapı projelerinin rantını yandaş müteahhitlere dağıtacak.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."