Real direnişçileri ve Makro/Uyum Market işçileri Maltepe Piazza’daydıTazminat hakları gasp edilen Real direnişçileri ile Makro/Uyum Market işçilerinin bugünkü eylem adresi Maltepe Piazza AVM’ydi


Beğendik Grup tarafından hileli şekilde iflasa sürüklenen ve hileli iflas yoluyla tazminat hakları gasp edildikleri için 11 aydır direnişte olan Real direnişçileri ile Migros’a satıldıktan sonra işsiz kalarak tazminat hakları gasp edilen Makro/Uyum Market işçilerinin bugünkü eylem adresi Maltepe Piazza AVM’ydi.

“Tazminat hakkımız, söke söke alırız!”, “Kahrolsun sarı sendikacılık!”, “Media Markt’a girme, zulme ortak olma!” sloganları ile başlayan eyleme AVM’de bulunan çok sayıda kişi, alkışlar tutarak destek verdi. Sendika başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da konuşma yaparak yer aldığı açıklamada “onlarca yıllık alınterimiz ve kazanılmış haklarımızı yerli ve yabancı sermaye sahiplerine ve para babalarına yedirmeyeceğiz” denildi.

Hileli iflasla tazminat haklarının gasp edilmek istendiğini belirten işçiler, AVM’de bulunanlara seslenerek direnişi kazanana kadar Media Markt’tan alışveriş yapmamalarını istediler.

Buradaki eylemin ardından bir üst katta bulunan Macro Center’ın önüne geçilerek tazminat hakları gasp edilen Makro/Uyum Market işçilerinin eylemi başladı.

“İşçi düşmanı Macro Center!”, “Her yer Macro, her yer direniş!”, “Macro’ya a girme zulme ortak olma!” “Macro işçisi köle değildir!”, “Uyum işçisi köle değildir!” sloganlarıyla AVM’nin bir üst katına çıkarak Macro Center’ın önünde toplanan işçiler, 1 ila 18 yıl arası değişen tazminat haklarının bir an evvel kendilerine ödemesini talep ettiler. Mağaza içinde bulunanlara ve alışveriş yapanlara yaşadıkları hak gasplarını anlatan sendika temsilcileri ve işçiler, direniş süresince kendilerine destek için MİGROS ve Macro Center mağazalarından alışveriş yapılmamasını istediler. 14 yıldır çalıştıktan sonra işten çıkarılarak tazminat hakkı gasp edilen işçilerden Hasan Mercanoğlu burada bir açıklamada bulundu.

Çalışanların bir kısmının MİGROS’da işe başlatıldığını, bir kısmının da farklı işlerde iş bulduğunu ve geri kalanın işsiz kaldığını vurgulayan Mercanoğlu, “bugüne kadar bu marketlerde çalışan 1500 işçiye ne bir kıdem tazminatı ödemesi yapıldı ne de ödeme için herhangi bir tarih verilmedi” dedi.

Buradan Makro Market patronu Şeref Songör ile MİGROS Genel Müdürü Ömer Özgür Tort’a sesleniyoruz diyen Mercanoğlu, “bizler sizlerin ticari işbirliğinizin sonucu olarak hala tazminat haklarımızı alamadık. Onca yıl bu şirkete büyük bir özveriyle emek verdik, gasp edilen hakkımızı istiyoruz. Bizler için gereğini yapmadığınız sürece mücadeleye devam edeceğiz. Migros’a ile başlayan arkadaşlarımız maalesef iş kaygısıyla eyleme katılamadılar ama bizler onlarında haklarını gasp ettirmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Eylem, Makro/Uyum Market işçilerinin yarın akşam İstanbul’dan yola çıkarak Makro Market’in Ankara Kazan’daki merkezi önünde yapacakları eylemin çağrısıyla son buldu.

https://www.facebook.com/gazetealinteri18/videos/174260960104687/

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."