Soma Katliamı davasında karar: İşçi kanı sudan ucuz!Tarihin en büyük işçi katliamlarından olan Soma Katliamı davasında verilen sembolik cezalar patronlara “sömürünün en vahşi biçimlerinde özgürsünüz” mesajı niteliğinde


Resmi rakamlara göre 301 işçinin hayatını kaybettiği beşi tutuklu 51 sanıklı Soma Katliamı davasının bugüne ertelenen karar duruşması verilen cezaların açıklanmasıyla devam ediyor.
Sanıklara taksirle birde fazla adam öldürmek suçundan toplam 97 yıl 6 ay ceza verildi. Avukat ve aileler kararı protesto etti.

Sanıklardan iş yeri sahibi Can Gürkan’a taksirle birden fazla öldürme suçundan TCK 85/2 gereği 15 yıl hapis ve tutukluluğunun devamına,

Ramazan Doğru’ya taksirle ölüme sebebiyet vermekten ve yaralamadan arttırımlarla beraber 22 yıl 6 ay hapis ve tutukluluğa devamına,

Sanık Akın Çelik’e taksirle ölüme sebebiyet vermekten 22 yıl 6 ay olan hapis cezası verildi ancak cezasına iyi hal indirmi verilerek 18 yıl 9 aya düşürüldü, tutukluluğunun devamına,

İsmail Adalı’ya taksirle öldürme suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutukluluğunun devamına,

Ertan Ersoy’a taksirle ölüme sebebiyet vermekten arttırımla 22 yıl 6 ay hpis cezası verildi ancak indirime gidilerek 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluğun devamına karar verildi.

Can Gürkan madencilikten sadece 3 yıl men edildi. Sonrasında kariyerine kaldığı yerden devam edebilir. Facianın ertesi günü kameraların karşına geçen ve madenin ne kadar güvenli olduğunu anlatan Alp Gürkan beraat etti.

“Olası kasıt”tan “Bilinçli taksire” 

3 yıldır devam eden ve sayısız badireden, baskı ve politik tutumla belirlenmiş kararlardan geçen Soma Katliamı davasının 301 can için verilen böylesine sembolik ceza kararlarıyla biteceği tahmin ediliyordu. Çünkü dava “Olası kastla adam öldürmek”ten açılan dava daha sonra “bilinçli taksirden adam öldürmeye” çevrilmişti. “Sanıklar” olası kastla adam öldürmekten yargılanmış olsaydılar ölen her bir madenci için en az 20 yıl olmak üzere 6.000 yıl ceza verilmesi gerekirdi.

“Onlar eşlerimizi siz bizi öldürdünüz”

9 Temmuz olan karar duruşmasının heyetteki bir hakimin sağlık sorunları nedeniyle katılamaması gerekçesiyle bugüne ertelenmesine tepki gösteren aileler “Adalet zenginler için” diyerek hem beklentisizliklerini hem de tepkilerini ifade etmişlerdi.

Davanın inandırıcı olmayan bir gerekçeyle 2 gün ertelenmesi de akıllara pek çok soruyu getirmişti.

Duruşmanın ertelenmesi sonrasında da Adliye önündeki bekleyişlerini geceli gündüzlü nöbete dönüştürmüşlerdi. Bugün karar duruşmasına katılan aileler verilen cezalara tepki göstererek, adaletin kendileri için olmadığının altını bir kez daha çizdiler!

Aileler bugün açıklanan kararlara tepki gösterdiler, bazıları sinir krizi geçirdi. Tepkiler sırasında dile getirilen sözlerse tarihe kaydolacak anlamlar taşıyor: “301 kișiyi öldürdüler bunlar. Çocuklarımızın Azraillerine bu kadar ceza veriyorlar”, “Onlar eşlerimizi siz bizi öldürdünüz!”.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı