Sündüs Anne’yi kaybettik…10 Ekim Katliamı’nda ölümsüzleşen İsmail Kızılçay yoldaşın annesi Sündüs Kızılçay’ı dün akşam kaybettik.


10 Ekim Katliamı’nda ölümsüzleşen İsmail Kızılçay yoldaşın annesi Sündüs Kızılçay’ı dün akşam kaybettik.

Sündüs Anne’nin cenazesi, İsmail yoldaşın Kastamonu’nun Tosya ilçesi Aşağı Kayı Köyü’nde bulunan mezarının yanına defnedilmek üzere bir süredir tedavi gördüğü Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi’nden alınarak, yola çıktı.

İsmail yoldaşı kaybettikten sonra sürekli gözyaşı döken, oğlunun arkadaşlarını gördüğünde onu görmüş gibi sevinç duyan, bakışlarıyla bu sevinci ve sevgiyi ifade eden Sündüs Anne, 10 Ekim Katliamı davasında heyete, “Oğlumun katillerinin ve müsebbiplerinin cezalandırılmasını istiyorum. Ağlaya ağlaya gözlerim soğuldu” diye ifade vermişti.

Sündüs Anne’nin gözleri katliamdan sonra artık görmüyordu. Son günlerinde dahi “Oğlumu bu katil sürüsü yedi” diyordu.

Bulanan bilincine rağmen kimin katil olduğunu ve oğluyla birlikte katledilen onlarca insanın neden katledildiğini her zaman bildi, bunu bilmeyi her zaman güçlü ve net bir duruş olarak yansıttı.

‘80’li yıllardan beri devrimci ve komünistleri tanıyan, kapısını en karanlık dönemlerde bile açmakta tereddüt etmeyen Sündüs Anne arkasında sıcak-samimi duygular bırakarak hayata veda etti.

Anısını, emeğini, duruşunu kavgamızda yaşatacağız….

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.