Erzurum Şeker Fabrikası işçileri vaatlere rağmen işten atılıyorSeçim öncesinde AKP’nin ‘işten çıkarma olmayacak’ vaadine rağmen özelleştirilen Erzurum Şeker Fabrikası’nda çalışan işçilerin işine son verildi.


Tüm toplumsal tepkilere rağmen özelleştirilen şeker fabrikalarından Erzurum Şeker Fabrikası’nda çalışan işçiler seçimlerden hemen sonra işten atılmaya başladı. AKP cenahı seçim öncesinde bu fabrikalarda çalışan işçilere “işinizi kaybetmeyeceksiniz” vaadinde bulunmuştu. Fakat işçiler bugün işten atıldıkları gibi, fabrikadan zorla çıkarılıyor.

AKP, seçimlerin arifesinde kamuda çalışan taşeron işçileri de “kadro” diyerek yanıltmış, dahası bunu da o işler üzerinde “bize oy verirseniz, işinizi korursunuz” şeklinde bir şantaja dönüştürmüştü.

İşçi ve emekçilerden çeşitli vaatler ve şantajlarla oy devşiren AKP’nin 10 Mayıs’ta özelleştirilen Erzurum Şeker Fabrikası’nda da tutumu farklı olmadı.

İşinizi koruyacaksınız” vaadine karşı AKP’ye oy veren işçiler şimdi işten çıkarılınca isyan ettiler.

İşsiz kalan işçiler, “Erzurum Şeker Fabrikasında çalışan taşeron işçilerin işlerine son verildi. Hükümet yetkililerinin bunu duymasını istiyoruz. Hükümet yetkililerimiz şimdi nerede? Oy toplamaya geldikleri zaman ‘Sizi mağdur etmeyeceğiz’ demişlerdi. Özellikle Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Emin Öz, bizi mağdur etmeyeceğini söylemişti ama pazartesi günü itibariyle hepimizin işine son verildi” dedi.

Erzurum Şeker Fabrikası, 10 Mayıs 2018 tarihinde, tüm karşı koymalara rağmen 287 milyon lira ile Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ’ye satılmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.