KHK ile ihraç çemberiKHK ile işten çıkarılanların akrabaları da artık atanamıyor


Şu ana kadar OHAL KHK’ları ile on binlerce kişi kamu kurumlarından ihraç edildi. Sadece son çıkan KHK ile 18 bin 632 kişi “kurum kanaati”, “sosyal medya” ya da “barış bildirisi ”ne imza attığı gerekçesiyle işten atıldı.

 

Ancak tek başına işten atılmakla iş bitmiyor. İhraç edilenlerin artık herhangi bir kamu kurumunda ya da özel sektörde iş bulamaları olanaksız hale getirilirken, biryandan da aile ve akrabaları da içine alçak geniş bir cezalandırma çemberi devreye sokuluyor.

 

Son KHK ile toplam 658 personel ve öğretmenin ihraç edildiği Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmen alımı için yaptığı sınavda OHAL KHK’sı ile işten atılmış bir akrabaya sahip olmanın elenme sebebi olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

 

Cumhuriyet’te yer alan habere MEB’in göre sözleşmeli öğretmen sözlü sınavına giren adaylardan OHAL KHK’si ile bir yakını ihraç edilmiş olanlar, akrabaları suçlamalardan beraat etmiş olsa bile MEB’in mülakatında baraj altında bırakılarak elendikleri ortaya çıktı. 60 bin öğretmen adayından yüzlercesinin bu şekilde baraj altında puan verilerek mülakatta elendikleri, aralarında KPSS’den 90 puan ve üzeri puan almış adayların dahi bulunduğu öğrenildi.

Ayrıca Kontrol Et

Gece Kulübü’ndeki İşçi Katliamı Davası Bugün Görülüyor

Beşiktaş'ta Masquerade isimli gece kulübünde yapılan tadilat sırasında alınmayan önlemler, yapılmayan denetimler yüzünden yaşanan ve 29 işçinin ölümüne neden olan yangına ilişkin davanın ilk duruşması bugün Silivri’de görülüyor. Duruşma öncesinde patronların işçi ailelerine şikayetlerinden vazgeçmelerini “telkin” ettikleri öğrenildi