Şule için…Şule’nin avukatı “ihmal ve delil karartma var” diyor; sosyal medyada, İzmir, İstanbul ve Ankara sokaklarında #ŞuleÇetİçinAdalet isteniyor


Şule Çet, yanında çalıştığı Çağatay Aksu ile görüşmek için gittiği plazanın 20. katındaki ofisinde saldırıya uğramış ve öldürülmüş, ölümü ‘intihar’ olarak adlandırılmaya çalışılmıştı.

Soruşturma dosyasına giren otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce cinsel saldırıya uğradığına dair bulgular yer almıştı. Ayrıca Çet’in 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular (deri kalıntısı) ve DNA bulguları tespit edilmişti. 4 Temmuz tarihli raporda ise bu doku örnekleri ve DNA bulgularının Çağatay A.’ya ait olduğu belirlenmiş, ayrıca Çet’in kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlanmıştı.

Otopsi raporuyla intihar etmediği, cinsel saldırıya sonra plazanın 20. katından atıldığı kanıtlanan Şule Çet’in katilinin iki kez gözaltına alınıp ikisinde de adli kontrol şartı ile serbest bırakılmasına tepki gösteren binlerce insan sosyal medya üzerinden tepkilerini dillendirdiler.

#ŞuleÇetİçinAdalet etiketiyle binlerce kullanıcı otopsi raporuna rağmen Şule Çetin’in bir numaralı katil zanlısı Çağatay Aksu’nun serbest bırakılmasına isyan etti.

Avukat  Umur Yıldırım: “Şule’nin katledilmesi, hukuksal açıdan ihmaller ve delil karartmalarla dolu”

Birgün’ün haberine göre Şule Çet’in avukatı Umur Yıldırım, olay gününün kamera kayıtlarının bile kendileriyle bu hafta paylaşıldığını, ilk hazırlanın dosyanın olmayan deliller içerdiğini, avukatı olarak; kendisinin de savcılıkta yapılan ilk sorguya alınmadığı ifade etti.

Yıldırım, telefon takibinden, adli tıp raporlarına kadar süreç içerisinde pek çok ihmal ve delil karartma şüphesi oluşturabilecek öğe olduğunu belirtti. Pek çok cinayet davasında olduğu gibi olay yerine de ilk olarak, cinayet değil karakol polislerinin geldiğini söyleyen Yıldırım “Bu olayın kesinlikle bir tecavüz ve cinayet olayı olduğu açıktır. Yeniden hazırlanacak iddianamede de olayın bu şekilde ele alınması gerekir bununla birlikte suçun bu şekilde tanımlanan bir suçun cezası olacak yargılama sürecinin yaşanmasını umut ediyoruz.”

Şule için toplanılacak

14 Temmuz Cumartesi (bugün) günü saat 16:30’da Şule’nin öldürüldüğü Yelken Plaza önünde karanfil bırakmak için toplanılacak. Yine bugün, İzmir ve İstanbul’da da #ŞuleÇetİçinAdalet şiarıyla toplanılacak.

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."