Real ve Makro/Uyum direnişçilerine polis saldırısıReal ve Makro/Uyum direnişçilerinin Meydan AVM’de yapacağı eyleme biber gazıyla saldıran polis, üç işçiyi de gözaltına aldı


Tazminat hakları gasp edilen Makro/Uyum ve Real direnişçilerinin Ümraniye Meydan AVM’de yaptığı eyleme polis biber gazıyla saldırdı, üç işçi gözaltına alındı.

Nakliyat-İş öncülüğünde mücadelelerini sürdürerek çeşitli AVM’lerde eylemler gerçekleştiren Real ve Makro/Uyum direnişçileri Ümraniye Meydan AVM içinde yer alan MediaMarkt ve Migros mağazaları önünde basın açıklaması yapmak istedi. Çok sayıda çevik kuvvet polisinin konuşlandırıldığı AVM’de polisler, direnişçilere eylem için izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Nakliyat İş yöneticileri neredeyse her gün başka bir AVM içerisinde eylem yaptıklarını, böyle bir engellemeyle karşılaşmadıklarını belirterek “Buranın ne farkı var? Engelleme gerekçeniz nedir?” diye sordu. Ancak polis “burası özel mülkiyet, AVM yönetimi istemiyor” diyerek eylem yapılması halinde müdahale edileceğini söyledi.

İşçiler ve sendika yöneticileri yaptıklarının yasadışı bir eylem olmadığını, gasp edilen hakları için protesto eylemi gerçekleştirdiklerini söyleyerek dışarı çıkmayı reddetti ve AVM içindeki MediaMarkt önüne gitti.

MediaMarkt önünde bir süre bekleyen işçiler yine AVM’deki Migros önüne gittiklerinde önce özel güvenlik görevlileri tarafından engellenmek istendi. Sonrasında ise çevik kuvvet polislerinin müdahalesi başladı.

İşçilerle sendika yöneticilerini ablukaya alan polis direnişçi işçilere saldırarak zorla Migros’un dışına çıkardı. Biber gazıyla saldırmaya devam eden polis 3 işçiyi kelepçe takarak gözaltına aldı.

İşçiler ifadeleri alınmak üzere karakola götürülürken sendika yöneticileri ve avukatlar da karakola gittiler.

Kalan işçilerle bir grup sendika yöneticisi ise Meydan AVM önünde gözaltına alınan işçiler serbest bırakılıncaya kadar bekleyeceklerini ifade ederek bekleyişlerini sürdürürken, Nakliyat-İş yöneticileri ise polislerden, güvenlik görevlilerinden ve AVM yönetiminden şikayetçi olacaklarını belirtti.

https://www.facebook.com/isciforumu/videos/1660347870741303/

 

Ayrıca Kontrol Et

Göç ve Göçmenlik: Tarih Kadar Eski Olgu

Bir yere gitmek, bir yeri gezip görmek istersiniz… Göç buna benzemez. Göç, keyif için çıkılan bir yolculuk değildir. Kimse mecbur kalmadıkça doğup büyüdüğü toprakları terk etmez, yerinden yurdundan, alıştığı ve soluk alıp verdiği, hafızasını diri tuttuğu yerden ayrılmak istemez.