Van’da bir eve düzenlenen baskında iki kişi öldürüldüVan’da bir eve düzenlenen polis baskınında 2 kişi yaşamını yitirirken 1’i ağır 3 polis de yaralandı


Van’ın merkez İpekyolu ilçesinde dün akşam saatlerinde çatışma çıktığı ileri sürüldü. Aynı aileden 6 kişi gözaltına alındı. Valilik, “eylem hazırlığında olan” 2 kişinin yaşamını yitirdiği, 1’i ağır 3 polisin ise yaralandığını açıkladı.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Vali Mithat Bey Mahallesi Eres Sokak’ta dün gece çıktığı ileri sürülen çatışmada, 2 kişi yaşamını yitirdi, 1’i ağır 3 polis de yaralandı. Gece saat 00.20’de onlarca zırhlı araçla ablukaya alınan sokakta, sabah saatlerine kadar silah sesleri yükseldi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI 

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, mahalleliler evlerinden dışarıya çıkamazken, görgü tanıkları yaşananlara ilişkin şu bilgileri verdi: “Gece saat 24.00’te mahalle onlarca araçla abluka altına alındı. 00.20’de ilk olarak 2 el silah sesi geldi. Ardından bir saat sessizliğin ardından yeniden silah ve 2 kez patlama sesi geldi. Ardından sabah saat 05.00’e kadar mahallede silah sesleri kesilmedi. Sabah 06.00 gibi ise zırhlı araçlarla polisler mahalleden ayrıldı.”

Ölü ve yaralı hakkında bilgilerinin olmadığını belirten mahalleliler, Şahin ailesinden Halit Şahin ve eşi, Ayhan, Ayfer, Fettullah Şahin ve Şehriban Mamuk isimli Şahin’in evli kızının gözaltına alındığını aktardı.

Olay yerinde üç evin bahçesine giren panzerler duvar ve meyve ağaçlarına zarar verirken, 4 farklı noktada ise kan izleri bulunuyor.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Yaşanan olaya ilişkin açıklama yapan Van Valiliği, “eylem hazırlığı içerisinde olan” 2 kişinin öldürüldüğünü, 1’i ağır 3 polisin yaralandığını ve 6 kişinin ise gözaltına alındığını açıkladı.

 

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.