Madenci aileleri HSK önünde polis terörüyle karşılandı301 madencinin kanına sudan ucuz muamelesi yapılması anlamına gelen mahkeme kararından sonra Ankara’ya, HSK önüne yürüyen aileler polis terörüyle karşılandı, avukatlar-gazeteciler-dayanışmacılar saldırıya uğradı


Resmi rakamlara göre 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı’yla ilgili davanın 3 yıl sonra ödül gibi cezalarla sonlanmasına karşı “Adaleti yeryüzüne çıkaracağız” diyerek Ankara’ya, HSK’nın önüne yürüyen madenci ailelerinin karşısına da polis çıkarıldı.

Aileler mahkeme kararının ardından Soma’dan yola çıkmış, sırasıyla Çanakkale, İstanbul, Kocaeli ve Zonguldak’ta adalet buluşmaları gerçekleştirmişti.

Bugün de saat 12.00’de de Ankara’da HSK önünde açıklama yapacak olan madenci ailelerinin aracı Eskişehir yolu girişinde polis tarafından durduruldu ve otogara yönlendirildi. Bu engelleme üzerine aileler HSK önüne araçsız geldiler.

Avukatlar, gazeteciler ve duyarlı kesimler tarafından karşılanan aileleri polis burada da engelledi. Dayanışma amacıyla orada bulunan gazetecilere (sarı basın kartı olmayanlara), avukatlara ve kitleye polis saldırdı. Saldırı sırasında gaz sıktı, şiddet uyguladı, bir avukat bu sırada gözaltına alındı. Avukatın daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

HSK’nın etrafını bariyerlerle ören polis, aileler ve sarı basın kartı olan gazeteciler dışında kimseyi buraya almadı.

Burada pankart açan Somalı aileler saldırı karşısındaki öfke ve tepkilerini dile getirdikleri sözlerle ifade ettiler.

Aileler saat 13:00 sıralarında HSK’ya alındılar. Ailelerin HSK’ya girişinin nedeninin milletvekillerinin “Sizi HSK başkanıyla görüştürebiliriz” sözleri olduğu anlaşıldı. Bir görüşme yapılıp yapılmadığı henüz anlaşılmadı.

Ailelerin HSK’dan sonra Baro’ya geçecekleri, öğlen yemeğinden sonra da Mülkiyeliler Birliği’nde bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Somalı aileler bugün HSK önündeki açıklamada şunları söylediler:

Soma davasının ibretlik sonuçları

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasının görüldüğü dava 3 yılın ardından tamamlanmıştı. 51 sanığın yargılandığı davada, şirket sahibinin de aralarında bulunduğu 37 sanık beraat ederken, 14 sanığa 6 ila 22 yıl arasında değişen cezalar verilmişti.

İddianamede “olası kastla adam öldürmekten” yargılanan sanıklar savcı ve hakim değişiklikleriyle ilerleyen süreçte “taksirle insan öldürmekten ve yaralamaktan” yargılanmaya başlamış, bu şekilde de 301 işçinin canına karşılık sembolik cezalarla işin içinden sıyrılmaları sağlanmıştı!

Ayrıca Kontrol Et

Hiç Kimsenin Gör(e)mediği Bir İşçi Cinayeti İşlendi

Dilan Metin eşi Bulut Metin'in katledilmesine dair gerçekleri gazetemize anlattı: