Almanya’daki Amazon işçileri de greve katılıyorİspanya ve Polonya’dan sonra Almanya’daki Amazon işçileri de eyleme çıkıyor


YAŞANACAK DÜNYA

Amerikalı online perakende tekeli Amazon’un dağıtım merkezinde çalışan işçiler “şirketin büyüyen karları karşısında düşük kalan ücretleri” protesto etmek ve “onurlu ücret” taleplerini dile getirmek için “Amazon Prime Day”inde grevdeler.

İspanya ve Polonya’daki Amazon işçilerinin grevine bugün Almanya’dakiler de 24 saatlik grevle katılıyor.

Kötü çalışma koşullarına karşı direnen işçiler, düşük ücretlerin yanı sıra, ikramiyelerin yokluğunu artan çalışma saatlerinin artışa yol açtığı hastalıklara karşın sosyal güvence eksikliğini protesto ediyorlar. Grev çağrısında bulunan Alman sendikası Ver.di’den Stefanie Nutzenberger “Mesaj açıktır online devi işçilerin sağlığı üzerinden zenginleşiyor” dedi.

Washington Post’a göre, 16 Temmuz’da İspanya’da bin 800 işçi greve gitti ve grevin 18 Temmuz’a kadar sürmesi bekleniyor. Almanya’da 6 tesiste binlerce işçi bugün (17 Temmuz) greve çıkarken, Polonya’da işçilerin eylemi nedeniyle şirket faaliyetleri en alt düzeye inmiş durumda.

Almanya, Amerika’dan sonra Amazon’un ikinci en büyük pazarı. Şirketin yıllık raporuna göre, net satışlar geçen yıl yüzde 20 oranında artarak 17 milyar dolara yükseldi.

Sendikasız çalışma, uzun iş saatleri, bıktırıcı gece ve hafta sonu vardiyaları, düşük ücretler başta olmak üzere kölece çalışma koşullarıyla ünlü dev online-perakende tekeli Amazon’un işçilerinin mücadelesi bu şekilde enternasyonal bir karakter kazanıyor.

İtalya’da Amazon işçileri önemli bir zafer elde etmişti

Son dönemde Avrupa’nın değişik ülkelerinde -bazen eş zamanlı grevler yaparak- çetin bir mücadele yürüten işçiler İtalya’da önemli bir başarıya imza atmışlardı.

İtalya’da işçiler Amazon patronlarını dünya çapında ilk kez bir sendikayla sözleşme imzalamak zorunda bıraktı.

Ülkede, ticaret, turizm gibi alanları kapsayan hizmet sektöründe örgütlü Filcams Cgil Nazionale sendikası bu başarıda önemli bir rol oynadı.

17 Haziran’da yürürlüğe giren sözleşmeye göre gece vardiyasında çalışmak gönüllülük temelinde olacak ve çalışanlara ücretlerinin yüzde 25’i kadar ek ödeme yapılacak. 8 haftalık çalışma planına göre art arda 4 haftasonu işten muaf tutulacak. Vardiyalar da Cumartesi-Pazar günleri değişecek.

Grev yoğun satış günlerine denk getirildi

İspanya’daki işçilerin, grevi denk getirdiği gün olan “Prime Day” Amazon’un, ABD’de her yıl Kasım ayının son Cuma günü yapılan ve deyim yerindeyse alışveriş çılgınlığı yaratan “Black Friday” alışveriş festivaline rakip olarak oluşturduğu kendi özel günü. Bu yıl 36 saat boyunca sürdürülecek “Prime Day“ 16 Temmuz’da başlatıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Terhâneden itiraflar: Bu sektörde bütün çalışanlarına asgari ücret ödediğini söyleyen biri sahtekârdır!

“Onların çalışmaya ihtiyaç duyması, bizim hatamız değil!”