Cengiz Holding’ten işçilere silahlı, araçlı saldırıMurgul Eti Bakır işçileri kazandıkları davada elde ettikleri hakları talep etmek için verilen randevuya gitti, Cengiz Holding’in silahlı adamlarının saldırısına uğradı ve gözaltına alındı


Milletin a…na koyacağız” sözleri ve Cerattepe’yi maden yağmasına açmaktaki vahşi iştahıyla bilinen Cengiz Holding’in işlettiği Murgul Eti Bakır AŞ’den zam talebiyle fiili greve (9 Ocak 2018) gittikleri için işten çıkarılan ve ardından işe iade davasını kazanan işçiler bugün holding yönetimiyle görüşmeye gittikleri sırada saldırıya uğradı.

Özel güvenlikçilerin üzerlerine araç sürdüğü, silah doğrultup havaya ateş açtıkları saldırıda gözaltına alınansa işçiler oldu!

Cengiz Holding daha önce de Cerattepe’de silahlı özel güvenlik birliği oluşturması ve valilikten bu birliğe ateş etme yetkisinin verilmesiyle gündeme gelmişti.

25 işçinin açtığı işe iade davalarının 3’ü Artvin Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, 22’si Borçka Adliye Hukuk Mahkemesi’nde 22 Mayıs tarihinde sonuçlanmıştı. Mahkemeler feshin geçersizliğine ve davacı işçilerin işe iadesine karar vermişti. Buna göre eğer patron işçileri işe iade etmezse işçilere 6 aylık brüt ücret tutarında tazminat ödeyecekti.

Fakat işçiler o tarihten bugüne kadar çeşitli bahanelerle oyalandılar. Şirket yetkilileri en son bugüne (17 Temmuz) randevu vermişti.

artvinden.com’un haberine göre sabah şirket merkezine gelen işçilerin üzerine şirket yetkilisi Sinan Kabaloğlu ve Hakan isimli güvenlik görevlisi aracını sürdü. İşçiler ölüm tehlikesi atlattı. Diğer güvenlik görevlisi Süleyman Erdoğan işçilerin üzerine silah doğrulttu ve havaya ateş açtı.

Jandarma işçileri gözaltına aldı

Jandarma ise saldırıya uğrayan işçileri gözaltına aldı. İfadeleri alınan işçiler savcılıktan serbest bırakıldı.

Şirket ve şirket yetkilileri hakkında davacı olan işe geri dönmeye çalışan işçiler kazanılmış haklarının takipçisi olacaklarını belirtti.

Ayrıca Kontrol Et

BİRTEK-SEN: ‘Ne demek Temmuz’da zam yok! Söke söke alacağız!’

BİRTEK SEN, Antep Başpınar OSB’deki 35 fabrikadan çok sayıda işçiyle yaptığı toplantıların sonuçlarını basın açıklamasıyla paylaştı. Balıklı Park Meydanı’nda yapılan açıklamada, asgari ücrete ara zam yapılması, bayramlarda 1 aylık ücret tutarında ikramiye ödenmesi, banka promosyonların işçilere verilmesi ve vergi diliminde adalet sağlanması talepleri dile getirildi.