Somalı ailelere Ankara’da saldırıPolis, Ankara’da Madenci Anıtı’na çiçek bırakmak isteyen Somalı ailelere saldırdı


Somalı aileler “Adaleti yeryüzüne çıkaracağız!” şiarıyla 6 gündür il il dolaştılar. Adalet arayışlarında son durak Ankara’ydı.

Bu sabah Ankara’ya gelen Somalı aileler öğle saatlerinde HSK önünde polis saldırısına rağmen açıklamalarını yapıp daha sonra Konur Sokak’ta bulunan Mülkiyeliler Birliği’nde konuk edildiler. Burada kendilerine destek ve dayanışmada bulunanlarla sohbet edip seslerini daha geniş çevreye duyurabilmek için röportajlar yaptılar. Daha sonra bir forum gerçekleştirildi. 

Aileler Soma’ya dönmek üzere hareket etmeden önce Madenci Anıtı’na çelenk koymak için foruma katılanlara Mülkiyeliler Birliği’nden çıktılar. 

Olgunlar Sokak başına gelindiğinde polis, aileleri bekleyen kitleye azgınca saldırdı.

Aileler bu engelleyici ve saldırgan tutum karşısında öfkelerini ellerinde taşıdıkları karanfilleri polislere fırlatarak, “Siz hiçbir şeye saygı duymuyorsunuz. Anıta karanfil bırakmamızdan korkuyorsunuz. İki ananın, iki madenci ailesinin sesini çıkarmasını böyle engelleyemezsiniz. Siz bizi yalnızlaştırmaya çalışıyorsunuz. Biz de sizin gösterdiğiniz hiçbir yere karanfil bırakmıyoruz” dediler.

Daha sonra aileler yanlarındakilerle birlikte yeniden Konur Sokak’ta bulunan Mülkiyeliler Birliği’ne doğru yürümeye başladılar. Bu sırada ailelere alkışlarla destek verilmesini hazmedemeyen polis amirleri kitleye saldırı emri verdi. Plastik mermiler, coplar ve kalkanlarla kitle dağıtılmaya çalışıldı fakat kitle Mülkiyeliler Birliği’ne kadar ailelere eşlik etti.

Aileler, kendilerine verilen destek ve sahiplenme için teşekkür edip eylemin sonlandırıldığını belirttiler. Daha sonra kitle dağıldı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”