12 haftalık grevle haklarını korudularKanada’da oünyanın en büyük tuz madeninde işçiler grev kırıcılara geçit vermediler, patronu masaya oturttular


YAŞANACAK DÜNYA

Kanada’nın Goderich kentindeki dünyanın en büyük tuz madeninde 27 Nisan’dan beri grevde olan 360’ın üzerinde işçi, grevi kırmak için her yola başvuran patron karşısında direndi. Ellerinden alınmak istenen haklarını koruyan işçiler patronu anlaşmaya zorladılar.

Böylece 12 haftalık grev bitirildi. CBC News’in bildirdiğine göre işçiler bugün işbaşı yapacak.

Patron, vardiyaları tek taraflı olarak yeniden düzenleyerek çalışmayı haftada 72 saate uzatmak istiyordu.

Temmuz ayının başından beri şirket yönetimi grevi kırmak için dışarıdan işçi getirmiş, işçiler grev kırıcılarına geçit vermemişti.

Madenciler “yedek” işçileri engellmek için madenin girişini barikatlamıştı. Bir mahkeme emri, onları barikatı kaldırmaya zorladı. Ancak, bölgedeki çiftçiler işçilerle dayanışma içinde traktörlerini getirerek barikatı güçlendirmişti. İşçiler aynı zamanda ailelerinden de büyük destek görmüşlerdi.

Bu savaşı onlar başlattı, biz bitireceğiz!” diyen Unifor Sendikası yetkilileri, grevin nedeninin “Zorunlu fazla mesailer dahil olmak üzere ağırlaşan çalışma koşulları” olduğunu açıklamış, “Kansaslı maden sahibi, işçileri, kendi vatanlarında yaptıkları gibi Goderich’te de uysallaştırabileceğini sanıyor. Kansas, sendikaların patronlarla toplu pazarlık anlaşmalarını müzakere etmelerini yasaklayan 28 Amerikan eyaletinden birisidir!” şeklinde konuşmuştu.

“Compass Minerals” adındaki şirketin sahibi ABD’nin Kansas eyaletinden.

3 yıllık anlaşma yapıldı

İşçiler “Unifor Local 16-O” ile maden sahibi Compass Minerals arasında 3 yıllık anlaşmayı kabul etmek için Pazartesi günü oy kullandılar. Ve anlaşma kabul edildi.

Sendika, 3 yıllık anlaşmanın bu yıl ve gelecek yıl yüzde 2,5 oranında, 2020 için ise yüzde 3 oranında bir ücret artışı içerdiğini, ayrıca, önceki emekli maaşı ve diğer sosyal yardımların korunduğunu açıkladı.

Ayrıca Kontrol Et

FHKC’den soykırıma karşı bedenini ateşe veren ABD’li asker Bushnell’in eylemine ilişkin açıklama

FHKC, ABD Hava Kuvvetlerinde görevli 25 yaşındaki Aaron Bushnell’in Washington’daki İsrail Büyükelçiliği önünde “Özgür Filistin!” diye haykırarak bedenini tutuşturduğu eyleme ilişkin yazılı açıklama yaptı