Ford Otosan’da 3 gün duran üretimin faturası işçiye!Ford Otosan’da şanzıman üretimi sıkıntısı nedeniyle 3 gün iş durduruldu, bu günlerin işçiye faturası ücretlerin yüzde 24’ünün kesilmesi oldu


Patronlar krizin faturasını işçiye çıkarmaktaki kararlılıklarını siyasi temsilcileriyle birlikte altını çize çize hissettirmeye devam ediyor. En büyüklerden Koç’ların Türk Traktör’ünde ve Ford Otosan’da bu artık alenileşti.

Seçimlerden hemen sonra sanayi üretimi için ithal edilen gerekli malların vergileri sıfırlanmış, patronlar başka kıyaklarla da desteklerinin güvencesini almışken, krizi işçileri daha fazla sömürmenin fırsatına çevirmek için de ellerinden geleni yapacaklarını ilan ediyorlar.

Ford Otosan Yeniköy fabrikasında yaşananlar bunun tipik ifadesidir.

Fabrikada parça (şanzıman) eksikliği gerekçe gösterilerek, üretimin bu hafta 3 gün durdurulması kararlaştırılmıştı. Bu kararın ücretlerde bir kesinti şeklinde yansıyıp, yansımayacağı merak ediliyordu. Fabrikada örgütlü Türk Metal (TM) çetesinin bugün işçilere telefonla gönderdiği mesajla bu belirsizlik giderildi! Koçlar bu 3 günün faturasını işçi ücretlerinde yüzde 24 oranında kesintiye giderek çıkaracaklarmış!

TM hep aynı!

Evrensel’in haberine göre karara tepki gösteren işçiler, fabrika ve sendika yönetiminden duruşların devam edip etmeyeceğine dair açıklama bekliyor.

Bir Ford Otosan işçisi tepkisini şöyle dile getirdi:

Bize gerekçe şanzıman eksikliği denildi. Fabrika yönetimi bize duruşu kısa mesajla bildirmişti, pazartesi günü sendika da aynı yönetimi izleyerek ücretlerimizde yüzde 24’lük kesinti olacağına ilişkin bir mesaj attı. Üretime bu hafta 3 gün ara verileceğinin duyulmasından bu yana hiçbir açıklama yapmayan sendikacılar zahmet ettiler, bizimle bu bilgiyi paylaştılar

‘Sanki tatile çıkıyoruz’

TM tarafından kendilerine gönderilen kısa mesajda “Şanzıman üretimi sıkıntısı sebebi ile çalışmadığımız 16, 20 ve 21 Temmuz günleri için sigorta primlerimiz ve sosyal haklarda kesinti olmayacaktır. Ücret olarak da yüzde 76 ödeme yapılacaktır” ifadelerinin kullanıldığını aktaran işçi şöyle devam etti: “Bir de utanmadan mesajın sonuna ‘İyi istirahatler’ yazmışlar. Sanki tatile çıkıyoruz.”

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.