Kılıçdaroğlu’na ‘Tayyipler Alemi’ soruşturmasıTayyipler Alemi” adlı karikatürü sosyal medya hesabından paylaşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında soruşturma başlatıldı.


24 Haziran seçimlerinden sonra içi de dışı da hayli karışan, tek bir dişe dokunur açıklama yapmaksızın Erdoğan’ın birinci turda kazanmasını adeta meşrulaştıran, kendi oylarındaki düşüşü de üzerinde durmaya değer bulmayan bir tutumla perdelemeye çalışan CHP cenahı şimdilerde seçimlere ilişkin “gizemli” açıklamalar yapmaya başladı.

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce gençlere hitaben yazdığı mektupta o gece bir açıklama yapmamasına “elimde olmayan nedenlerle” gibi bir gerekçe uydurdu.

Olağanüstü Genel Kurul çağrıları arasında hayli hararetli konuşmalar yapmaya başlayan Kemal Kılıçdaroğlu’ysa 24 Haziran’ın da 16 Nisan referandumu gibi meşru olmadığın söyleyerek, 15 Temmuz darbe girişiminin kontrollü bir darbe olduğunu yineledi.

Çorlu’daki tren kazasından 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen on binlerce insana kadar hemen her konuda açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, “sizin çete olduğunuzu kanıtlayacağım” gibi radikal bir söylemle tüm dediklerini pekiştirmeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu dün yaptığı o konuşmada sözü ODTÜ mezuniyet töreninde üzerinde “Tayyipler Alemi” karikatürünün olduğu pankartı taşıdıkları için tutuklanan öğrencilere getirdi.

Karikatürün 13 yıl önce yayınlandığını, şikayet edildiğini ve mahkemenin kovuşturmaya gerek olmadığı kararı verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu devamında, “Benim twitter hesabımdan bugün bu karikatür yayınlanacak. Bütün vekil arkadaşlarım bu karikatürü yayınlasınlar. Bak koydum twitter hesabına buyur bakalım ne yapacaksın.” demişti.

Bu karikatür dün Kılıçdaroğlu’nun hesabından paylaşıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün paylaşılan karikatürle ilgili bugün yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasına, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Ceza, “suçun alenen işlenmesi hâlinde”, altıda biri oranında, “basın ve yayın yolu ile işlenmesi hâlinde” de üçte biri oranında artırılıyor.

Bu suçtan dava açılması, Adalet Bakanı’nın iznine bağlı…

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu