ÖHP: Van’da tutuklanan aile bireylerinin tümüne işkence yapıldıÖHP Van 2 kişi ve 1 polisin yaşamını yitirdiği çatışma sonrası gözaltına alınarak tutuklanan 6 kişiye işkence yapıldığını açıkladı


Van Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) tarafından sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda 15 Temmuz günü Vali Mithat Bey Mahallesi Eres Sokakta yaşanan çatışmanın ardından gözaltına alınarak tutuklanan 2’si çocuk 6 kişiye işkence yapıldığı belirtildi.

ÖHP Van sayfası tarafından #vanttipikapalicezaevindeiskencevar hashtagıyla yapılan paylaşımda, “Şehriban Mamuk, Abdullah Şahin ve Dilan Görür’ün 4 gün Van TEM Şube ve Çocuk Şube’de gözaltında kalmışlardır. İsmi geçen şahıslar aynı aileden olup 2’si çocuktur. Bu kişiler ev araması da dâhil olmak üzere gözaltında kaldıkları 4 gün boyunca sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz bırakılmışlardır.

Baba Abdulbaki Şahin (56), avukatı ile yaptığı görüşmede kendisinin işkenceye uğradığını bunun sonucunda iki kaburgasının kırıldığını, sağ kalça kemiğinde çatlak oluştuğunu beyan etmiştir. Avukatının yaptığı gözlemde de yüzünde ve vücudunun birçok değişik yerinde yara ve morlukların oluştuğunu görmüştür. Ayrıca operasyona katılan güvenlik güçleri tarafından ailesinin kadın ve çocuk bireylerinin adını kullanarak sinkaflı küfür edip tehdit etmişlerdir. Baba Abdulbaki Şahin, kolluk güçlerine gözünün protez olduğunu belirttikten sonra özellikle yüzüne tekme atılmıştır. Baba Abdulbaki Şahin’in işkenceye uğradığına dair raporlar soruşturma dosyasında mevcuttur” denildi.

‘SENİ TANIYORUZ, BAŞINI EZMEYE GELDİK’

Anne Ayfer Şahin’in (46) de avukatı ile yaptığı görüşmede ev araması esnasında siyasi parti yöneticisi olması sebebiyle güvenlik güçleri tarafından tehdit edildiğinin yazıldığı paylaşımda şunlara yer verildi; “Kendisine ‘Ayfer seni tanıyoruz, başını ezmeye geldik, hepinizi öldüreceğiz’ şeklinde tehdit edildiğini aktarmıştır. Anne Şahin, ev araması ve emniyette maruz bırakıldığı işkencede defalarca kafasının tekmelendiğini, saçlarından tutulup kafasının defalarca yere vurulduğunu, bütün vücudunda tekme ve yumruklar sebebiyle morluk ve eziklerin oluştuğunu ifade etmiştir. Avukatı da doğrudan yüzüne aldığı darbeler sonucunda yüzünün tanınmaz hale geldiğini ve gözlerinin çok fazla şişmesi sebebiyle görmede dahi zorluk yaşadığını gözlemlemiştir” denildi.

Aile fertlerinden 16 yaşındaki F. Ş.’nin, avukatı ile yaptığı görüşmede ev araması esnasında 15’e yakın güvenlik görevlisinin kendisine saldırdığını, maruz kaldığı işkence neticesinde kafasının üç yerden kırıldığını, zatürre olduğunu kolluğa söylemesine rağmen göğsünün tekmelenip nefesinin kesildiğini, silahla sırtına vurulması sebebiyle sırtında yara ve morluklar oluştuğunu aktardığını bildirdi. Yine F.Ş.’nin kafası ve vücudunun birçok yeri sargılı şekilde ifadeye getirildiğinin belirtildiği paylaşımda, “Maruz kaldığı işkence neticesinde yaşadığı şoku atlatamadan ifadesi alınmıştır. Çocuk şubede gözaltında kalmasına rağmen, Çocuk Şube dışından bazı kişilerin sürekli gelerek kendisini sorgulayıp darp ettiğini de aktarmıştır” denildi.

TÜM AİLE BİREYLERİNE İŞKENCE

Aile fertlerinden 18 yaşındaki Abdullah Şahin’in, olaydan 2 gün sonra çarşı merkezinde 6 yaşındaki kardeşi ile birlikteyken gözaltına alındığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Operasyon günü ve olaydan yaklaşık 6-7 gün öncesine kadar dahi eve gitmediğini ve evden haberinin olmadığını aktarmıştır. Buna rağmen gözaltına alınmış ve aynı şekilde işkenceye maruz bırakılmıştır. Kendisine işkence yapılarak aile bireyleri aleyhine beyanda bulunmaması durumunda kendisinin ömür boyu tutsak edileceğini söyleyerek, hakaretler ve sinkaflı küfürler edilmiştir.

Diğer aile bireylerinden Ayhan Şahin’in(22) ve Şehriban Mamuk’un (25) da aynı şekilde işkenceye maruz bırakıldığının belirtildiği paylaşımda, Mamuk ve Şahin’in vücudunun birçok yerinde darp izlerine rastlandığı belirtildi.

16 YAŞINDAKİ D.G’YE TECAVÜZ TEHDİDİ

Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan 16 yaşındaki D. G., Çocuk Şubede gözaltında iken başka şubeden gelen bazı kişiler tarafından tecavüz tehdidi ile aile aleyhine beyanda bulunması için baskı kurulduğunun belirtildiği ve Aile tarafından Vekâlet ilişkisi kurulan avukatı ile görüşmesi engellenerek ifadesi alındığı belirtildi.

’80’LERİ ARATMAYAN FALAKA TARZI İŞKENCE YÖNTEMİ VAR’

ÖHP Van sayfasında yapılan paylaşımda şunlara yer verildi; “Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadeler neticesinde aile bireyleri Tutuklama talebi ile Sorgu Hâkimliğine sevk edilmiş ve daha sonra aile bireylerinin tamamı tutuklanarak Van T Tipi Hapishanesine gönderilmiştir. 18.07.2018 tarihinde tutuklanarak hapishaneye gönderilen aile bireyleri 19.07.2018 tarihinde saat 13:30 -17:00 saatleri arasında Avukatları tarafından ziyaret edilmiş ve burada aktardıkları bilgilere göre hapishaneye girdikleri ilk andan itibaren çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını ve burada darp edildiklerini aktarmışlardır. Daha sonra hücre ve geçici koğuşlara alındıklarını ve burada gece ve sabah saatlerinde çok sayıda gardiyan tarafından darp edildiklerini, ‘80’leri aratmayan falaka tarzı işkence yöntemleri ile işkenceye maruz bırakıldıklarını aktarmışlardır. İşkence yapıldıktan sonra kötü muameleye tabi tutulan aile bireylerinden Abdullah ve Ayhan Şahin’e geçici koğuşun tuvaleti ve diğer bölümleri zorla temizlettirilmiştir.

Yaşananlara ilişkin ÖHP Van tarafından #vanttipikapalicezaevindeiskencevar hashtagı açıldı. (Mezopotamya Ajansı)

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."