Torunlar patronları koruyup kollanıyorAsansör katliamının davasında Torunlar’ın patronları hakkında verilen takipsizlik kararına ailelerce yapılan itiraz başvurusu Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi


Ozan Zöngör

Patron devleti, her zaman olduğu gibi sermayenin arkasını kollamaya devam ediyor.

10 işçinin hayatını kaybettiği asansör katliamının davasında verilen Torunlar Center’ın patronları hakkındaki takipsizlik kararına aileler itiraz etti. Anayasa Mahkemesi, itirazı oy birliği ile reddetti. Gerekçe ise; kanun yollarının tüketilmediği, takipsizlik kararı verilen patronlar için yeniden dava açılmasının mümkün olduğu dolayısıyla yargı sürecinin bitmediği.

BirGün’ün haberine göre, Torunlar Center’ın patronları hakkında takipsizlik kararının verilmesinin ardından 32’nci kattan düşen asansörde yaşamını yitiren iki işçinin yakınları etkili soruşturma yapılmadığı için; İnşaatın sahibi olan Torunlar Center patronları yerine sadece taşeron şirketin sahiplerinin yargılanmasına itiraz eden işçilerin yakınları, “Olaya ilişkin ceza soruşturmasının yetersiz dolduğu, işveren sorumluluğunun yeterli şekilde araştırılmadığı, eksik inceleme yapıldığı, işverenlere ilişkin soruşturmanın kapatıldığı” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, başvuruyu “kanun yolları tüketilmeden” yapıldığı gerekçesiyle oy birliği ile reddetti. Kararda, olayda sorumluluğu bulunan 25 kişi hakkında ceza yargılamasının sürdüğü belirtilerek, “Her ne kadar savcılık soruşturması aşamasında yeterli araştırma yapılmadığı ve soruşturmanın etkili şekilde yürütülmediği ileri sürülmüşse de yargılama sürecinin olayın koşullarına belirleyebilecek, sorumluların tespitini ve cezalandırılmasını sağlayabilecek nitelikte olmadığına ilişkin veri bulunmamaktadır” denildi. Olayda sorumluluğu bulunan kişiler hakkında verilen takipsizlik kararı ile ilgili olarak da “sorumluların tespit edilerek haklarında dava açılmasının her zaman mümkün olduğu” belirtildi. Bu nedenle yargılama süreci bitmeden bir karar alınamayacağı ifade edilerek başvuru reddedildi ve yargılama giderleri de başvurucuların üzerine bırakıldı.

Ayrıca Kontrol Et

15-16 Haziran Yol Gösteriyor

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi'nin 54. yılında Olgunlar Sokak'taki Madenci Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından MEB önünde oturma eylemi yapan öğretmenlerin eğitim nöbetiyle dayanışmaya gidildi.