Kadıköy’deki Suruç anmasına polis saldırdıKadıköy’de yapılmak istenen Suruç Katliamı anmasına da polis vahşice saldırdı, çok sayıda insan gözaltına alındı


Suruç Katliamı’nın 3’üncü yıldönümünde gençlik örgütlerinin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen gençlik örgütleri, aileler, devrimci demokratlar, duyarlı vatandaşlara polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

Saat 19:00’da gençlik örgütlerinin imzasının olduğu “Suruç için adalet, herkes için adalet!” pankartının açıldığı eylemde kitle “Suruç için adalet herkes için adalet!”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür!”, “Suruç’ı unutma, unutturma!” “Faşizme karşı omuz omuza!” sloganları haykırıldı.

Polisin anonslarına karşı gençler dağılmayacaklarını, 10 gün önce açıkladıkları gibi Suruç Katliamı’nda ölümsüzleşenlerin düşlerini taşıyacaklarını, bu yürüyüşün durdurulamayacağını, OHAL’in kalktığının ilan edildiği bugünde anmanın hem Ankara’da hem de İstanbul’daki polis ablukasıyla engellenmesinin her şeyi anlattığını ifade edilerek yürüyüşe geçmeye başladılar.

Yürüyüşe yönelir yönelmez polis vahşice saldırmaya başladı.

Gaz bombası ve plastik mermilerin kullanıldığı saldırıda Ulaş isimli bir genç kafasına isabet eden gaz kapsülüyle yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Daha sonra Ulaş’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Saldırı esnasında polis Süreyya Operası’ndan Ayvalıtaş Parkı yönüne gidişleri engelledi, vatandaşların evlerine gitmesine bile izin vermedi. Bahariye Caddesi’nde uzun süre terör estiren polis burada gazeteci Zeynep Kuray ve ismi öğrenilemeyen başka bir gazeteciyi daha gözaltına aldı.

Bahariye’deki polis terörü Kadıköy’ün ara sokaklarında da devam etti.

Polisin Suruç Katliamı için yapılacak anmaya dönük saldırıda 14 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Gençlik örgütleri İstanbul ve Ankara’da Suruç anmasına yapılan saldırı ve gözaltılara karşı saat 21.00’de Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirerek, tepkilerini gösterdiler.

Gözaltına alınanların Rıhtım Karakolu’nda ters kelepçeyle ifadeye götürülmeye çalışılınca tepki gösterdikleri ve bu bahane edilerek yerlerde sürüklendikleri, avukatların içeri alınmadığı öğrenildi.

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde yapılan anmada gözaltına alınanlar akşam saatlerinde “kabahatler kanununa muhalefetten” ceza yazılarak serbest bırakıldı.

Ayrıca Kontrol Et

1 Mayıs, Taksim ve Bugün…

Siyasi parti, örgüt, sendika… Her kritik dönemde kendisi olmaktan vazgeçtiği, küçük gibi görünen tavizler vererek yürüyebileceğini sandığında sonuçlar iflah olmaz bir yabancılaşma olarak gelmiştir