Yatağan’da göçük altında kalan işçilerden biri öldüYatağan Termik Santrali’nde kömür sevk kanalının çökmesi sonucu demirlerin altında kalan iki işçiden birinin cansız bedenine ulaşıldı


Muğla’nın Yatağan ilçesindeki termik santralde sabah saat 10:00 sıralarında kömür sevk kanalının çökmesi sonucu demirlerin altında kalan 2 işçi için sürdürülen arama kurtarma çalışmalarında bir işçinin cansız bedenine ulaşıldı.

Şahinler Mahallesi Yatağan- Milas Karayolu’nun 3’üncü kilometresindeki Yatağan Termik Santrali’nde, bugün saat 10.10’da, raylı sistem olan kömür sevk kanalının çökmesi sonucu 10 işçi yaralanmış, iki işçi de demir yığınlarının altında kalmıştı. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan 10 işçiden beşi akşam saatlerinde taburcu edilirken, tedavileri devam eden beş işçiden bazılarının durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Demir yığını altında kalan 2 işçinin kurtarılması için ise çalışmalar devam etmişti. İzmir’den getirilen kokuya duyarlı köpekler geç saatlerde bir işçinin cansız bedenine ulaştılar. Diğer işçinin de yaşadığına dair herhangi bir emarenin olmadığı belirtiliyor.

Maden İş Sendikası Yatağan Şube eski Başkanı ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin “kazayla” ilgili olarak, “Burası 36 yıllık santral. İlk kez bu bant sistemi çöktü. Bakımlarının ne derece yapılıp yapılmadığı, ayaklarının desteklenip desteklenmediği ortaya çıkacaktır.” Dedikten sonra da “ihmal varsa hukuk çerçevesinde cezalandırılır” gibi gerçeğe aykırı bir tespit yapmaktan da uzak durmadı.

AKP cenahıysa olay yerine koşarak herhangi bir ihmalin olmadığını kanıtlama derdine düştü!

Olayda o anda orada çalışan işçiler refleks göstererek geriye çekilmemiş olsaydı yaralı sayısının çok daha fazla olacağı belirtiliyor.

Santraldeki “kaza” çalışmanın ölümle özdeşleştiği Türkiye’de en kritik işletmelerde bile işçinin can güvenliğinin pamuk ipliğine bağlı hale geldiğinin bir göstergesidir.

Ya da özelleştirmenin hangi sonuçlara yol açacağının çarpıcı bir resmidir demek de mümkün… Yatağan’da 2014’te özelleştirildi keza…

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."