Irak’taki halk isyanında 13 kişi hayatını kaybettiIrak’ta işsizliğe, yolsuzluğa, kamu hizmetlerindeki bozukluğa karşı 8 Temmuz’da Basra’dan başlayıp, tüm ülkeye yayılarak bir isyana dönüşen eylemlerde şimdiye kadar 13 kişi katledildi


Irak halkının yolsuzluğa, işsizliğe ve kamu hizmetlerindeki yetersizliğe karşı 8 Temmuz’da başlattığı eylemlerde şimdiye kadar 13 kişinin yaşamını yitirdiği, 199 kişinin yaralandığı, 540 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

İlk olarak petrol üretimin yüzde 95’inin yapıldığı fakat işsizlik-yoksulluk ve elektrik-su kesintilerinin sık sık yaşandığı Basra’da başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef ve son olarak da başkent Bağdat’a sıçramıştı. Bağdat’ta halk Yeşil Hat diye adlandırılan ve devlet dairelerinin bulunduğu bölgeye girmek isteyince özel timlerin vahşi saldırısıyla karşılaştı. Bu nedenle gösteriler Yeşil Hat dışındaki alanlarda yapılıyor. Ama bu bölgenin hedeflenmiş olması bile yaşanan toplumsal krizin yönünün-niteliğinin anlaşılması açısından oldukça manidar.

Halkın giderek yaygınlaşan tepkisi karşısında kendisi de krizle boğuşan Irak devleti ateşli silah kullanmama kararı almıştı. Fakat krizin giderek kontrolü dışına çıkacağı korkusuyla olsa gerek bu karar ihlal edildi. Dün Divaniye kentinde düzenlenen gösterilerde 20 yaşındaki bir genç kurşunla vurularak katledildi. Bağdat’taki gösterilerde özel timlerin devreye girdiği, sokakları terk etmeyen halka vahşice saldırdığı belirtiliyor. Irak polisinin Basra, Kerbela ve Necef’te aynı şekilde zulmü tırmandırdığı ifade ediliyor.

Irak merkezi hükümeti, hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan gösterilerin önüne geçmek için geçen cuma günü, internete erişimi engelleyip, sosyal paylaşım siteleri Facebook, Twitter ve Whatsapp’ı devre dışı bırakmıştı.

Usulsüzlükle anılan seçimlerden sonra koalisyon kuramayan ve mevcut siyasi krizi seçimlerden sonra da aşamadığı gibi giderek daha kapsamlı bir krize sürüklenen Irak devletinin tüm zorbalığına rağmen halkın sokakları terk etmemekte kararlı olduğu ifade ediliyor.

Bağdat, Basra ve diğer büyük kentlerin yanı sıra taşraya doğru genişleyen eylemlerde genel grevin de dillendirilmeye başlandığı vurgulanıyor.

Birçok farklı siyasi grubun destek verdiği gösterilere ilişkin dün Twitter üzerinden bir açıklama yapan Şii lider Mukteda Sadr, hükümet kurma girişimlerini Basra’dan Bağdat’a sıçrayan protestolarda göstericilerin haklı taleplerinin yerine getirilmesi şartına bağladı. Sadr, taleplerin yerine getirilmesi için hükümet ile göstericiler arasında dayanışmayı sağlayacak bir komisyon kurulması teklifinde de bulundu.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı