Kamil Açar kaçırıldığını anlattıKendisinden 2 gün boyunca haber alınamayan Kürt iş adamı ve HDP Meclis üyesi Kamil Acar silahlı kişilerce kaçırıldığını, ellerinin kelepçelendiğini, yüzünün kapatıldığı ve bilmediği bir yerde tutulduğunu anlattı


Kürt halkına dönük ekonomik-siyasi-kültürel çok boyutlu bir terörün sahneleneceğini öngörmek zor değil. Nitekim tek başına Süleyman Soylu’nun HDP’ye dönük tehditleri ya da atanan ve adına Bakanlar Kurulu denilen kabine için tercih edilen isimler bile nasıl bir savaş konseptinin izleneceğine dair birer alt çizmedir.

18 Temmuz’da Urfa’dan Diyarbakır’a gelirken Pirinçlik Karakolu’na 2 kilometre mesafede özel aracı durdurulan ve kendisinden 2 gün boyunca haber alınamayan Kürt işadamı ve aynı zamanda HDP PM üyesi Kamil Açar’ın kaçırılması olayı bu gidişatın işaretlerinden biri gibi görünüyor.

2 gün sonra boş bir tarlaya bırakılan ve bir taksiyle evine dönebilen Açar’ın uzun namlulu silahlı kişilerce aracından indirilip, ellerinin kelepçelendiği, yüzünün kapatıldığı ve 2 gün boyunca neresi olduğu belli olmayan kapalı bir mekanda tutulduktan sonra bırakıldığı öğrenildi.

Açar’ın kaçırılma olayı ‘90’lardakine benzer kontrgerilla tipi eylemleri anımsatıyor.

Dün gece saatlerinde evine dönebilen Açar, avukatları eşliğinde ifade verdi.

Bugün ise durumuna ilişkin avukatları ve ailesi aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

Açar’ın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada şunlar ifade edildi:

Müvekkilimiz Kamil Açar bir iş görüşmesi için gittiği Nevşehir’den Diyarbakır’a evine dönerken 18 Temmuz 2018 tarihinde yaklaşık olarak saat 20.30 sıralarında Pirinçlik Civarında aracının önü kimliği belirsiz uzun namlulu silahlı kişilerce kesilerek alıkonulmuştur. Arabasından indirilir indirilmez elleri arkadan plastik kelepçe ile bağlanıp, gözleri ve yüzü geniş bir bezle kapatılıp zorla bir araca bindirilip kaçırılmıştır.

 

Daha sonra neresi olduğu belirsiz bir yere götürülerek, 20 Temmuz günü akşam saatlerine kadar kapalı bir yerde tutulmuştur.20 Temmuz akşam saatlerinde Diyarbakır şehir merkezine yakın bir tarlada serbest bırakılmış ve buradan anayola çıkıp bulduğu bir taksiye binmiştir. Taksicinin telefonu ile ailesini arayıp eve doğru gelmekte olduğunu bildirmiş ve saat 21.30 sıralarında evine ulaşmıştır.

 

Evine ulaştıktan kısa bir süre sonra adli işlemler için emniyete götürülmüş, ifade işlemlerinin bitmesinin ardından bu sabah itibariyle evine dönmüştür. Bütün kamuoyuna gösterilmiş olan duyarlılık için Kamil Açar ve ailesi adına teşekkür ediyoruz.

 

Saygılarımızla Kamil Açar Ailesi Avukatları

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."