Din dersinden muaf olanlar cezalandırılıyorLise Giriş Sınavı’nda din dersinden muaf olan öğrenciler için sonuç hesaplama yönteminin değiştirildiği ve yüzlerce öğrencinin mağdur edildiği ortaya çıktı


Dindar ve kindar bir nesil yetiştirme hedefiyle eğitimin bilimsel niteliğini boşaltan ve bu kurumları tarikat, cemaat ve vakıfların hizmetine açan devlet, din dersinden muaf olan öğrencileri cezalandırmaya devam ediyor. Farklı fikirlere ve inançlara tahammülsüzlüğün ifadesi olan uygulamalarla birçok kişi mağdur ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın LGS’de (Lise Giriş Sınavı)  din dersinden muaf olan öğrenciler için sonuç hesaplama yöntemini değiştirdiği ortaya çıktı. Yapılan bu değişiklik dolayısıyla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını çözmekle sorumlu öğrenciler, hiç din sorusu çözmese bile 50 soru üzerinden hesaplama yapıldığı için din dersinden muaf öğrencilerin önüne geçti. Uygulama Kılavuzu’na göre, yabancı dil ya da din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf öğrencilerin puanı, öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlere verdiği yanıtlar göz önüne alınarak hesaplanıyor.

Eksik sorular nedeniyle az soru karşısında yapılan yanlışların sorumluluğunun arttığı yeni sistemde din sorularından muaf öğrenciler, sorulmayan fazladan 10 sorunun yarattığı dezavantajın, sınav sonuçlarının inkılap tarihi sorularının ikiye çarpılarak hesaplanmasıyla giderilmesini talep etti. Öğrencilerin ailelerinin bakanlığa yaptığı başvuru ise olumsuz yanıtla karşılaştı. Yapılan görüşmelerde bakanlığın da sorunun farkında olduğunu belirten aileler, hesaplama yönteminin kılavuzla belirlendiği ve bu kapsamda artık bir şey yapılamayacağı yanıtını aldıklarını söyledi. Bakanlığa dilekçe yazan aileler, “6 Ağustos’ta yerleştirmeler başlayacak. İstediğimiz okulların kontenjanlarının bu sürede dolacağını düşünüyoruz. Çocuklarımızın hayal kırıklığının giderilmesini istiyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Dört yıl önce de Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında din dersinden muaf öğrencilerin derse girmiş gibi puanları hesaplanıp hanelerine sıfır yazıldığı ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Depreme hazırlık artık din adamlarının “görevi”!

Milli Eğitim Bakanlığı “Din Öğretiminde Dayanıklı Sınıflar Hareketi Projesi” başlattığını duyurdu. Deprem konusunda halkı bilinçlendireceklermiş!