ÖSO çetelerinden Efrin halkına işkenceTSK ve ÖSO çetelerinin kontrolü altında bulunan Efrin’de, sivil halka yönelik baskı, kaçırma ve işkenceler artarak devam ediyor


TSK ve ÖSO çetelerinin kontrolü altında bulunan Efrin’de, sivil halka yönelik baskı, kaçırma ve işkenceler gün geçtikçe artarken, halka ait mallarda yağma ve talan ediliyor. Son olarak kaçırma ve işkence vakalarıyla çalkalanan kentte, kaçırılan kişilere yapılan işkencelerin IŞİD’in başvurduğu el ve ayak kesmeye kadar vardığı öğrenildi.

Efrin, 20 Ocak 2018’de başlatılan operasyon sonucunda 18 Mart’ta kent merkezinin ele geçirilmesinden bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının denetiminde. Suriye’de iç savaşın başladığı 2011 yılından sonra, orada yaşayan halkların bir araya gelerek kendi özerk yönetimlerini ilan etmesi ile birlikte ülkenin kuzeyindeki diğer bölgeler gibi en güvenli kentlerden biri olan Efrin, bugün sivil halka yönelik talan, yağma, kaçırma, işkence ve infazlarla anılır oldu.

TSK ve ÖSO güçleri denetimindeki kentte yaşananlara dair ulaşılan bilgiler akıl almaz boyutlarda.

Halka ait eşya ve mallara herhangi bir hukuk işlemeksizin el konulup, gasp edildiği, yine fidye için alıkonulup, kaçırılan kişilerin işkenceye maruz kaldığı ya da infaz edildiği haberlerinin gelmeye devam ettiği kente dair ulaşılan son bilgilere göre, gözaltına alınan kişilere dönük işkence DAİŞ’in başvurduğu bir yöntem olan el ve ayak kesmeye kadar vardı.

Mezopotamya haber ajansından Erdoğan Altan’ın haberine göre kentte son 10 günde yaşananlara dair kimi örnekler şöyle:

12 TEMMUZ

* Efrin’e bağlı Şêrewa ilçesinin Behiyê köyünde yaşayan 9 kişi ÖSO grupları tarafından alıkonuldu. Nereye götürüldükleri konusunda bilgi sahibi olunmayan Ezet Behri (60), Cemal Behri (53), Mihemed Izet (37), Ezîz Şêx Elî (44), Hedî Osman (26), Omer Ehmed Şêx Elî (45), Ehmed Mehmûd (47), Hisên Omer Elûş (52) ve Mihemed Mistefa Misto’nun (54) ailelerinden fidye istendiği öğrenildi.

* Aynı tarihte Raco ilçesine bağlı Mosaka köyünde yaşayan Hisên Şêxo (52) adlı engelli bir kişi de kaçırıldı. Alıkonulan kişinin cenazesi iki gün sonra Tîra Vadisi’nde bulundu.

* Şêrawa ilçesine bağlı Beraad köyünde yaşayan Hemdi Ebdo’nun ÖSO grupları tarafından alıkonulması sonrası cenazesi bulundu. Yakınları buldukları cenazenin sağ eli ve iki ayağının kesilmiş olduğu bilgisini paylaştı. Ebdo’nun eşi Sultana Xelîl Naso’nunda (70) da bir hafta önce yine işkence edilerek öldürüldüğü aktarıldı.

* Raco ilçesine bağlı Meydankê kasabası ve köylerinden sürgün edilen kişilere ait evler talan edildi, onlara ait yüzlerce dönümlük arazi ve zeytin ağaçları ise yakıldı.

13 TEMMUZ

* Mabata ilçesine bağlı Xazyana köyünde bini aşkın zeytin ve meyve ağacı ÖSO grupları tarafından ateşe verildi.

* Şêrewa ilçesine bağlı Basurî köyünde yaşayan Hisên Cuma Kirêş (45), Mecîd Ebdo (50), Xeyrî Welîd Umer (27) ve Şadî Betal Qedrî (40) adlı siviller Firqet el-Hemzet isimli çete üyeleri tarafından alıkonuldu.

Yine bölgedeki halka ait meyve ağaçları ateşe verildi.

15 TEMMUZ 

* Şêrewa ilçesine bağlı Aysko köyünde yaşayan Omer Îbo (25), Hesen Bazo (19), Mihemed Hesen Ibrahîm (23), Welîd Heyder Ilkilo (38), Omer Cuma Eloko (30), Omer Nazo (31) ve Ebdo Xoce (35) adlı 7 genç alıkonuldu. Aynı köyde yaşayan bir kaynak ÖSO üyeleri tarafından kaçırıldığını belirttiği kişilerin nereye götürüldüğü konusunda ellerinde bir bilgi bulunmadığını aktardı.

16 TEMMUZ 

* Mabata ilçe merkezinde kimi sivillere ait evler, TSK ve ÖSO grupları tarafından ateşe verildi. Bu evlerden 15’i tamamen kullanılmaz hale geldi.

17 TEMMUZ 

* Yine Mabata ilçesinde yaşayan Fatma Esed Remedan (22) ve babası Esed Mihemed Remedan (50) ile birlikte ismi öğrenilemeyen 6 kişi alıkonuldu. Çete üyelerinin Fatma Esed Remedan’a tecavüze yeltendikleri, babası ve diğer 6 kişinin buna karşı çıkması üzerine alıkonuldukları iddia edilirken yaşanan tartışmada halkın üzerine ateş açıldığı da aktarıldı. 8 kişiden bugüne kadar haber alınmadı.

* Efrin’de Ebdurahman Mihemed Tobal adlı bir genç alıkonulup işkenceye maruz bırakıldı.

* Şêrewa ilçesine bağlı Basufan ve Burc Heyder köyleri arasında yola döşenen mayının patlaması sonucu bir traktörün havaya uçtuğunu ve şoförün ağır yaralandığı belirtildi. Burc Heyder köyü sakinlerinin yaralıyı hastaneye kaldırması ÖSO üyeleri tarafından engellediği ve saldırıda 3 kişinin daha yaralandığı ifade edildi.

* Efrin’in Cindirês ilçesi yakınlarında ÖSO üyeleri tarafından alıkonulan 4 çocuk babası Sami Ebdurehman Hec Xelîl (40), işkence yapıldıktan sonra öldürüldü.

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."