Tüm aileye işkence ve tecavüz tehdidiVan’da gözaltına alınan aynı aileden 6 kişinin sistematik olarak işkenceye uğradığı, çocuklarının ise tecavüzle tehdit edildiği ortaya çıktı


15 Temmuz’da Van’ın İpekyolu ilçesinde polisin düzenlediği operasyonda iki kişi öldürülmüş, aynı aileden 6 kişi gözaltına alınarak tutuklanmıştı. Van Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) tarafından yapılan açıklamada gözaltına alınarak tutuklanan 2’si çocuk 6 kişiye işkence yapıldığı belirtildi. Çocuklardan 16 yaşında olan D. G.’nin ise tecavüzle tehdit edildiği ve ailesi üzerine ifade vermeye zorlandığı açıklandı.

Van ÖHP sayfası tarafından #vanttipikapalicezaevindeiskencevar hashtag’iyle yapılan paylaşımda, ailenin 4 gün boyunca sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı, tutuklandıktan sonra cezaevinde de ise falaka tarzı işkence yöntemleriyle işkencenin devam ettiği ifade edildi.

 

TÜM AİLEYE İŞKENCE

Baba Abdulbaki Şahin (56), avukatı ile yaptığı görüşmede işkenceye uğradığını, bunun sonucunda iki kaburgasının kırıldığını, sağ kalça kemiğinde çatlak oluştuğunu ifade etti.

Anne Ayfer Şahin’in (46) polisler tarafından “kafanı ezmeye geldik” denilerek ölümle tehdit edildiği, ev araması ve emniyette maruz bırakıldığı işkencede defalarca kafasının tekmelendiği, saçlarından tutulup kafasının defalarca yere vurulduğu, bütün vücudunda tekme ve yumruklar sebebiyle morluk ve eziklerin oluştuğu açıklandı.

Aile fertlerinden 16 yaşındaki F. Ş.’nin, avukatı ile yaptığı görüşmede ev araması esnasında 15’e yakın güvenlik görevlisinin kendisine saldırdığını, maruz kaldığı işkence neticesinde kafasının üç yerden kırıldığını, zatürre olduğunu kolluğa söylemesine rağmen göğsünün tekmelenip nefesinin kesildiğini, silahla sırtına vurulması sebebiyle sırtında yara ve morluklar oluştuğunu aktardığı bildirildi.

Yapılan açıklamada diğer aile bireylerinde işkenceye uğradığı ve vücutlarının birçok yerinde morluklar oluştuğu belirtildi.

 

16 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA TECAVÜZ TEHDİDİ

Gözaltına alınan 16 yaşındaki D.G’nin Çocuk Şubede tecavüzle tehdit edilerek, aile aleyhine beyanda bulunmaya zorlandığı ve ailesi tarafından vekalet verilen avukatla görüşmesi engellenerek ifadesinin alındığı ortaya çıktı.

Ayrıca Kontrol Et

Yangın bölgesinde valiye ‘yalan söylüyorsunuz’ diyen genç darbedildi!

Diyarbakır'da yangında hayatını kaybedenler için kurulan taziyede valiye tepki gösteren S.Ç. adlı genç, korumalar tarafından darp edildi. Tepkilerin artması nedeniyle Diyarbakır Valisi taziye yerinden ayrılmak zorunda kaldı.