Kolin işçileri Çin’den getirdiği işçilerle tehdit ediyorKolin Grubu tarafından Soma’da inşa edilen termik santralin inşaatında bin Çinli işçi çalıştırılıyor, ucuz işgücü olan bu işçilerle diğer işçiler üzerinde işçi kıyımı tehdidi uygulanıyor


Kolin Grubu tarafından Soma’da inşa edilen termik santralin inşaatında Çinli işçi çalıştırıldığına dair haberler geçtiğimiz günlerde Mezopotamya Ajansı’nda yer almış, Tütün-Sen Genel Başkanı ve Çiftçi-Sen Genel Sekreteri Ali Bülent Erdem tarafından da sosyal medya hesabından paylaşılmıştı.

Mezopotamya Ajansı’nın işçilerden aldığı bilgiye dayandırdığı haberinden sonra termik santral şantiyesinde yaşanan bu gelişmenin somut bir gerçeğe dönüştüğü yeni işçi anlatımlarıyla anlaşıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre asgari ücretin altında çalıştırılan (aylık 300 dolar) Çinli işçiler mevcut işçiler için tehdit unsuru olarak kullanılıyor. İşçilerden edinilen bilgiye göre inşaatta çalışan 4 bin 200 kişinin bini Çinlilerden oluşuyor. İşçiler “10 gün öncesinden gelmeye başladılar. Eski çalışanların yanına 3’e 4’e dağıttılar. Zaten inşaatın cıvata gibi tüm ekipmanları Çin’den geliyordu, şimdi de işçileri oradan gelmeye başladı. Bazen kendimi Çin’de zannediyorum” diye konuştu.

Aylardır “sizi de kapının önüne koyarım” tehdidiyle karşı karşıya olduklarını belirten bir işçi, “Saat 10.00’daki çay saatini bile kaldırdılar. ‘Çay içeni, telefonuyla oynayanı görürsek kapının önüne koyarız’ diyorlar. Aylardır tehdit ediliyoruz” diye kaydetti.

Bu durumun işyerinde huzursuzluk yarattığını vurgulayan işçi, “Geçen gün giriş kapısı önünde toplanarak eylem yapma kararı aldık. Ancak işveren geri adım atacağını söyledi. Eylemimizi şimdilik erteledik” dedi.

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."