İşçiler Tes-İş’in iradelerini tanımamasına karşı eylem yaptıEnerjiSa ile Tes-İş arasındaki TİS görüşmelerinde sendikanın, sözleşmenin ilk yılı için 2017 enflasyonunun altında bir rakama imza atacağını öğrenen işçiler bu tutuma tepki göstererek eylem yaptı


EnerjiSa ile Tes-İş Sendikası arasında devam eden toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde sendikanın süreci düşük zamla bağlama ve işçilerin iradesini dikkate almama eğilimi içinde olması işçiler tarafından tepkiyle karşılandı.

Tes-İş’in masada yüzde 7-9 arasında bir zam oranına imza atma eğilimde olmasını; işkolunun grev yapılamayacak işkollarından biri olması ve masada anlaşma sağlanamazsa konunun Yüksek Hakem Kurulu’na gideceği, burada da daha düşük bir zamla sonlandırılacağı gerekçelerine dayandırdığı, işçiler üzerinde böyle bir baskı oluşturmaya çalıştığı belirtiliyor.

Dün iki yıllık sözleşmenin ilk yılı için 2017 enflasyonun altında bir rakama imza atılacağını öğrenen işçiler sendikanın tutumuna tepki göstermek amacıyla eylem yaptı.

Tes-İş’in ENERJİSA ile imzalanacak TİS için enflasyon altında bir taslak hazırladığını öğrenen TEDAŞ işçileri dün sabah saatlerinde TEDAŞ Bölge Müdürlüğü Eğitim binası önünde bir araya gelerek tepkilerini gösterdi, sendikayı iradelerini dikkate alması noktasında uyardı.

Bölge Müdürlüğü’ne gelen Tes-İş yöneticileri TİS’i henüz imzalamadıklarını öne sürerek işçilerin itirazlarına rağmen yüzde 7-9 arası bir rakama imza atacaklarını söyledi. Sendika imzalamazlarsa Yüksek Hakem Kurulu’nun daha düşük bir zam vereceğini öne sürdü.

İşçiler yüzde 7-9 oranlarında zam alındığına dair söylentiler olduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.  İnsanca yaşanacak bir ücret istediklerini ifade eden işçiler “Yüzde 8-10’la sınırlı yapılacak bir zam oranı kabul edilemez. Metal işçilerinin aldığı zam oranı yüzde 24’lerdeydi, bize de o civarda zam yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.