18. Munzur Festivaline valilikten yine redYarın başlayacak 18. Munzur Festivali’ne valilik engeli, gerekçe ise OHAL


18. Munzur Festivali için bu yıl merkezde yapılan başvuru Tunceli Valiliği tarafından OHAL bahanesiyle reddedildi. Açıklamada, “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunları kapsamına düzenlenecek tüm etkinlikler Olağan Üstü Hal süresince yasaklanmıştır” denildi.

Geçtiğimiz günlerde, 18’incisi düzenlenecek olan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin programı açıklanmıştı. 26 Temmuz’da başlayacak olan festival 29 Temmuz günü sona erecek. Festival programına göre 2 gün sonra düzenlenecek olan etkinlikler için Tunceli Valiliği’nden izin bekleniyordu.

Geçen yıl da Munzur Festivali için yapılan başvuru, Tunceli Valiliği tarafından OHAL bahanesiyle reddedilmişti. Valiliğin gönderdiği yazıda her yıl yapılan Munzur Festivali’nin çeşitli gruplarca farklı amaçlara çekileceği iddia edilmiş, OHAL gerekçe gösterilerek festivalin kamu güvenliğine uygun bulunmadığı öne sürülmüştü.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçileri: Bize nefes aldırmıyorlar

Taciz, hakaret, baskı, mobbing Özak Tekstil’de kadın işçilerin rutini. Öz İplik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde, sendika temsilcileri de bu baskıya ortak oldu. Kadın işçiler insanca koşullara kavuşmak için BİRTEKSEN'e üye olmak isteyince, tuvaletlerde sıkıştırılarak istifa etmeye zorlandılar, özel hayatlarıyla tehdit edildiler ve sonunda işten atıldılar. İşçilerin baskı ve tehditlere karşı yanıtı; iş bırakarak direnişe geçmek oldu.