Barilla Makarna’da grev kırıcılar devrede5 Temmuz’da başlayan ve bugün 20. gününe giren Barilla Makarna grevinde patron grev kırıcılığına soyundu.


5 Temmuz’da başlayan ve bugün 21. gününe giren Barilla Makarna grevinde patron grev kırıcılığına soyundu.

Bolu’da faaliyet gösteren Barilla Makarna’da çalışan 160 işçi örgütlü oldukları Tekgıda-İş Sendikası’yla birlikte 5 Temmuz’da greve gitmişti. Toplu sözleşme görüşmelerinde özellikle ücret zammı konusunda anlaşmaya varılamayınca alınan grev kararı 5 Temmuz’da uygulamaya konulmuştu. İşçiler grevi kararlılıkla sürdürürken patronun yasalara aykırı olarak grev kırıcıları devreye soktuğu öğrenildi.

Dün sabah yasadışı şekilde işçi alımına gidilen fabrikada üretimin başladığı belirtiliyor.

Durumu farkeden sendika yöneticileri Bolu İŞKUR Müdürlüğü’ne başvuru yaparak kanuna aykırı şekilde çalıştırılan işçilerin tespitini istedi.

İŞKUR’a yapılan başvuru dilekçesinde, patron tarafından işyerine yeni işçi alımı yapılarak fabrikada yasalara aykırı şekilde faaliyete başlandığı belirtilerek, şu görüşler dile getirildi:

Bilindiği üzere 6356 sayılı kanunun 68’inci maddesinin birinci ve ikinci fıkrası açık şekilde grev uygulamasına katılan işçilerin yerine yeni işçi alımı yapamaz hükmünü amirdir. Yine aynı kanununun 78’inci maddesinin (i) bendi uyarınca grev yapan işçilerin yerine işçi çalıştıran işveren veya işveren vekili, aldığı her bir işçiyle ilgili olarak bin 500 TL idari para cezasına çarptırılır denmektedir. Bu konuda denetim yetkisi kanunun aynı maddesi uyarınca sayın müdürlüğünüzde olup üzücü hadiselere sebebiyet verilmemesi, gerginliklerin yaşanmaması ve iş barışının korunması esası uyarınca gereğinin yapılmasını, denetimin uygulanmasını ve işyerinde kanuna aykırı şekilde çalıştırılan işçilerin tespiti ile gerekli cezaların uygulanmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz.

Ayrıca Kontrol Et

Çankaya Belediyesi Emekçileri: Biz de yoksul olmak istiyoruz!

Çankaya Belediyesi şirketlerinde çalışan emekçiler, yayınladıkları mektupla “Açlık sınırında yaşamayı kabul etmiyoruz insanca yaşayabilmek için biz de yoksul olmak istiyoruz!” dediler ve örgütlü oldukları Genel-İş’in işçilerin çıkarlarını, yaşam koşullarını dikkate almadan imzaladığı toplu sözleşmelere tepki göstererek “Sizin maaşlarınızı biz ödüyoruz, haklarımızı koruyun diye oradasınız” dediler.