TMMOB: Atina’daki yangın ranta dayalı yapılaşmanın ürünüdürTMMOB İzmir İKK, Atina’daki yangın felaketinin ranta bağlı-düzensiz yapılaşma ve Troyka’nın Yunanistan halkına dayattığı ‘kemer sıkma’ politikalarıyla doğrudan ilişkili olduğu belirtti


TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, Atina’daki yangın felaketine ilişkin yaptığı açıklamada ranta bağlı-düzensiz yapılaşmaya, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsünün Yunanistan halkına dayattığı ‘kemer sıkma’ politikalarına vurgu yaptı. “Bu felaket, ülkemiz için de önemli bir uyarı olmuştur” diye belirtti.

En az 81 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda insanın da yaralandığı, içindeki hayvanların-ağaçların hesabının yapılamayacağı yangınla ilgili açıklama yapan TMMOB İzmir İKK, yangında yapılaşma doğrultusunda arazi kazanmayı hedefleyen sabotaj ihtimalinin, hükümet yetkilileri de dâhil olmak üzere birçok kesim tarafından dile getirildiğini kaydetti.

TMMOB, Türkiye’de de çeşitli bölgelerinde özellikle de kıyı bölgelerinde daha önce orman yangınları yoluyla üzerindeki orman örtüsü yok edilen alanların, sonrasında yoğunluklu olarak otel ve yazlık inşası doğrultusunda kullanıldığı herkesçe bilindiğini belirtildi.

‘Ders çıkarılsın, kıyılar yapılaşmaya değil, yurttaşların özgür kullanımına açılsın’

TMMOB’un açıklamasının devamında şunlar kaydedildi:

Burada gerçekleşen ölümlerin başlıca sebebi ise bölge sakinlerinin, bölgeye turist olarak gelenlerin yangından kaçış yolu bulamamaları, adeta kapana sıkışmalarıdır. Ülkemiz ile benzer bir şekilde Yunanistan’da da kıyı kesimleri yapılaşmaya ve dolayısıyla ranta açılmış, yangının kurbanları tek kaçış yolu olan denize ulaşmakta dâhi güçlük çekmiş, yanarak ya da dumandan boğularak yaşamlarını yitirmiştir. Yani bu felaket, ülkemiz için de önemli bir uyarı olmuştur. TMMOB olarak söylüyoruz, rant politikalarından vazgeçilsin, kıyılar yapılaşmaya değil, yurttaşların özgürce kullanımına açılsın. 

 

Diğer yandan Atina yangını, Troyka adı verilen Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF üçlüsünün, Yunanistan halkına dayattığı ‘kemer sıkma’ politikalarının sonuçlarından biridir. Ülkenin ‘kalkınma’ maskesi altında on yıllarca borçlandırılmasının ardından yıllardan beri süren ve Yunanistan halkının yaşamını her geçen gün zorlaştıran bu politikalar, kamu harcamalarında kısıtlama esasına dayanmaktadır. Bunun sonucu olarak da özellikle orman yangınlarına müdahalede yetersizlikler ortaya çıkmıştır. Yaşananlar aynı zamanda, ülkemizi beklediği öngörülen kemer sıkma politikalarının ne gibi sonuçlara gebe olduğunu ve bu politikaların sorumluların, olası felaketlerde ne kadar umursamaz olabileceklerini göstermektedir. 

 

TMMOB İKK olarak, kardeş Yunanistan halkının acısını içimizde hissediyor, Yunanistan halkı ile duygudaşlığımızı ifade ediyoruz. Ülkemizdeki yetkilileri ise, rant odaklı yapılaşmanın önünün açılmasının ve kemer sıkma politikalarının felakete yol açan sonuçlarından ders almaya, ülkemizde de son günlerde artan orman yangınlarının büyümesinin önlenmesi için orman yangınları ile mücadele birimlerini güçlendirmeye ve geçtiğimiz aylarda orman kanununa eklenen ‘Ek 16. Madde’sini uygulamamaya ve yürürlükten kaldırmaya, özellikle kıyılarımızı koruma doğrultusunda düzenlemeler yapmaya çağırıyoruz. 

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı