Yıkıma tepki gösteren mahallelilere polis saldırdıFahri Korutürk Mahallesi’ndeki gecekonduları yıkmak için gelen yıkım ekiplerine tepki gösteren mahallelilere çevik kuvvet saldırdı


Fahri Korutürk Mahallesi’ndeki gecekonduları yıkmak için gelen yıkım ekiplerine tepki gösteren mahallelilere çevik kuvvet saldırdı.

Ankara’da bulunan Mamak Fahri Korutürk Mahallesi’nde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık dört yıldır yıkmayı planladığı evlerin yıkımı için mahalleye ekipler gönderildi. Belediyenin mahalleliye yıkıma dair son tebligatı Ocak ayında gönderdiği belirtildi. Ancak gecekondu sahipleri Mayıs ayında yürürlüğe giren “imar barışı”ndan faydalanmak için başvuru yaparak gerekli parayı da ödedikleri öğrenildi. Buna rağmen belediyenin yıkım ekipleri bugün mahalledeki 29 evi yıkmak için iş makinaları ile mahalleye geldi. Yıkım ekiplerinin mahalleye girişini engellemek isteyen halka ise çevik kuvvet polisleri saldırdı.

Mahalleliden beş kişilik heyet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na görüşmeye giderken, bir muhatap bulamadı. Çevik kuvvet ve yıkım ekipleri halkın direnişi karşısında mahalleden ayrılmak zorunda kaldı. Halk evlerine dönerken, yıkım ekiplerinin yarın tekrar mahalleye gelmesi bekleniyor. (jinnews) 

Ayrıca Kontrol Et

Kürt İllerindeki Yağmanın Kolaylaştırıcısı: Kayyımlar!

Kürt coğrafyası sermaye yağması altında adeta yok oluşa sürüklenirken, bu süreçlerin kolaylaştırıcısı kayyım belediyeler. Êlih, Şirnex, Amed ve Riha’daki uygulamalar bu gerçeği açığa çıkarmaya yeterken, halkın kayyım yönetimlerine son vermesi ertelenemez bir görev