İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki bariyerler kaldırıldıYüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nın etrafındaki polis bariyerleri tam 430 gün sonra kaldırıldı


KHK’yla ihraç edilen emekçilerin işe dönme talebiyle yaptıkları eylemler ve OHAL bahane edilerek 22 Mayıs 2017 tarihinden beri etrafı polis çitleriyle örülerek tutsak edilen Ankara Yüksel Caddesi’ndeki anıt bu sabah sözümona özgürleşti! Anıtın etrafındaki polis bariyerleri kaldırıldı, çok sayıda emekçi bu haliyle fotoğraf çektirdi, Çankaya Belediyesi de anıtı yıkadı.

Rejim, İnsan Hakları Anıtı’nın yanındaki polis noktasını kaldırmayarak mesaj vermeyi de ihmal etmedi.

Tam 430 gündür bariyerlerle tutsak edilen anıt, Ankara’nın demokratik kültürünün özel sembollerinden biri. Pek çok açıklamaya, hak arama eylemine tanıklık eden anıt, ihraç edilen emekçilerin eylemleri boyunca çiçeklerle süslenmişti. Eylemciler ve çiçeklerin gözaltına alınması da işe yaramayınca, anıtın etrafı polis bariyerleri ile sarılarak her türlü eyleme yasaklanmış, adeta tutsak edilmişti.

Bu sabah bariyerlerin kaldırılması ile birlikte bir çok insan anıtın önüne gelerek fotoğraf çektirdi, anıta çiçek bıraktı. Öğleden sonra ise, Çankaya Belediyesi çalışanı temizlik işçileri anıtta temizlik yaptı.

Anıtın yıkanması ve temizlenmesi, “esaret koşullarından sonraki ilk banyosu” olarak nitelendirildi.

Ayrıca Kontrol Et

Çorlu Tren Katliamı davasında karar açıklandı

6 yıl, 20 duruşma süren Çorlu Tren Katliamı davasının karar duruşmasında tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında karar verildi. 4 sanık beraat ederken sanıklardan Mümin Karasu 17 yıl 6 ay, Turgut Kurt 16 yıl 3 ay, Nihat Aslan ise 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.