Meclis önünde açıklama yapmak isteyen Alevilere polis müdahalesiPSAKD Sarıyer Şubesi’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne yapılan polis baskınına ilişkin meclis önünde açıklama yapmak isteyen Aleviler polis tarafından engellendi


İstanbul’da Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sarıyer Şubesi’ne bağlı Armutlu Cemevi’ne polis baskınına ve sonrasında Şube Başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınmasına ilişkin Alevilerin bugün saat 13.00’te milletvekillerinin desteği ile meclis önünde yapmak istedikleri açıklamaya polis müdahale etti.

Meclis önünde yapılmak istenen açıklamaya Pir sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, GYK üyesi Özgür Kaplan, derneğin şube başkanları, HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Kemal Bülbül, Zeynel Özen, Erkan Baş ve CHP’li Milletvekilleri Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu, Murat Emir, Ali Öztunç ile Kani Beko katıldı. Polis basın açıklamasına izin vermedi.

Aleviler, bu kez “Alevilik haktır Aleviler vardır”, “Cemevleri Alevilerin ibadet merkezidir”, “Meryem Yıldırım serbest bırakılsın”, “Baskılar bizi yıldıramaz” şeklinde slogan attılar.

Daha sonra CHP Milletvekili Veli Ağbaba, polisin engellemesi altında bir konuşma yaptı.

Ağbaba, “Sarıyer Armutlu Cemevi’ne saldırıyı kınıyoruz. Cumhurbaşkanının seçimler öncesi verdiği vaadlerin ne kadar boş olduğunu görüyoruz. Bu hükümet anlayışı her zaman cemevlerini yok sayıyor. 24 Haziran’da vermiş olduğu sözleri unutan cumhurbaşkanının nefret sözleri nedeniyle cemevleri saldırılarla karşı karşıyadır. Buradaki milletvekilleri olarak bu saldırıyı kınadığımızı belirtiyoruz. Başta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ve milletvekilleri olarak cemevlerine sahip çıkacağımızı, saldırıların karşısında duracağımızı, Türkiye’deki bu kutuplaşmaya izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz” diye konuştu.

Daha sonra konuşan HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu da “Cemevine yapılan sadece saldırıdan ibaret değildir. Aynı zamanda oraya giren bir polis memuru idrarını bırakmak üzere cemevini pisletmiştir, kirletmiştir. Öncelikle bunun hesabının sorulması gerekiyor. O polis memuru bulunmalı, ihraç edilmeli ve cezalandırılması gerekiyor. Hukuki olarak ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Bizim milletvekili olarak talebimiz budur.” dedi.

PSAKD Genel Merkezi’nde toplanan yöneticiler bir toplantı gerçekleştirerek bundan sonra çizecekleri yol haritasını tartışacaklar.

Ayrıca Kontrol Et

1 MAYIS’ın Adresi Taksim Meydanı’dır!

2024 1 Mayıs Platformu Çalışma Bakanı'nın dünkü açıklamasını yanıt verdi