Şili’de kadınlar kürtaj hakkı için yürüdüYüz bini aşkın kadın güvenli ve yasal kürtaj hakkı talebiyle dün yürüyüş düzenledi


YAŞANACAK DÜNYA

Şili’de 100 bini aşkın kadın kürtaj yasaklarının kaldırılması için yürüdü.

Başkent Santiago başta olmak üzere ülkenin birçok kentinde, hükümetin yasal ve güvenilir kürtajın önüne engel koyması sonrası muhalefetin sunduğu kürtaj yasa tasarısına destek vermek için sokağa çıktı.

Ruptly’in aktardığına göre, protestolarda “Zengin öder, yoksul kanar” ve “Üç neden yeterli değil” sloganları öne çıktı.

Santiago’daki protestolarda öğrencilerle polis arasında çatışma çıktı.

Üç neden

Şili’de geçtiğimiz yıla kadar kürtaj hakkı yasal olarak tanınmamıştı.

İki yıl süren müzakerelerin ardından geçtiğimiz yılın Ağustos ayında üç durumda kürtaj yapılabileceğine ilişkin bir yasa yürürlülüğe girmişti.

Yasaya göre kürtaja, yalnızca hamilenin yaşamı risk altındaysa, gebelik cinsel saldırının sonucu yaşanmışsa veya fetüs rahim dışında hayatta kalamayacaksa izin veriliyor.

Ancak muhafazakar Sebastian Pinera’nın devlet başkanlığı görevine gelmesiyle hükümet, uzun mücadelelerle kazanılan haklar konusunda geri adım atmış, Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada özel kliniklerin ‘vicdani ret’ nedeniyle kürtaj yapmayı reddedebileceği duyurulmuştu.

 

Ayrıca Kontrol Et

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Irkçıların Zaferi ve Neoliberalizmin Çöküşü

AP seçimleri merkez partilerin ırkçı politikaları daha fazla benimsemeye başladığını ve popülist söylemlerin normalleştiğini gösteriyor.