DHL Express’te direniş kazandıTÜMTİS uluslararası kargo şirketi DHL Express’te 1 yıldan fazla zamandır devam eden direnişin patronun sendikal çoğunluğu tanıması ve toplu sözleşmeye hazır olduğunu açıklamasıyla sonlandığını duyurdu


TÜMTİS, uluslararası kargo şirketi DHL Express’te 1 yılı aşkın süredir devam eden direniş ve mücadelenin kazanımla sonuçlandığını, patron tarafının yerel mahkemenin verdiği çoğunluk tespit kararına itiraz etmediğini ve sendikayla toplu sözleşme masasına oturacağını açıkladığını duyurdu.

TÜMTİS uluslararası DHL Express’te örgütlenme çalışmasını 2017 Şubat’ında tamamlayarak çoğunluk tespiti yaptırmıştı. Ancak patron, sendikanın çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açarak bu süreçte 9 üye işçiyi işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan işçiler, TÜMTİS öncülüğünde işyeri önünde 17 Temmuz 2017 tarihinde direniş başlatmış, bu direniş yut içi ve dışındaki çeşitli eylemlerle de desteklenerek, ısrarla sürdürülmüştü.

Sendika yaptığı açıklamada “Bu direniş ve mücadeleden öğreneceğimiz en önemli derslerden biri de; dayanışmanın da örgütlenmesidir” diye vurgu yaptı. DHL Express’teki duruma ilişkin başta ITF (Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu) ve ETF (Avrupa Taşıma İşçileri Federasyonu) olmak üzere uluslararası sendikaları bilgilendirdiğini ve her platformda dayanışmanın önemini anlattığını ifade etti. Bu kapsamda 8 Haziran 2018 tarihinde 20’den fazla ülkede eş zamanlı eylemler yapıldığını hatırlatarak, her iki sendikanın da merkezi Almanya’da bulunan şirketin yönetimine “sorunu çözün” çağrısı yaptığını söyledi.

Yurt içinde de Türk-İş, DİSK ve KESK’e dayanışma çağrıları yapıldığı belirtilen açıklamada, bu konfederasyonların da çeşitli eylem ve basın açıklamalarına katılarak dayanışmayı gösterdikleri ifade edildi.

Bu gelişmeler yaşanırken İstanbul 14. İş Mahkemesi’nde görülen itiraz davasında mahkemenin sendikayı haklı bulduğu ve 5 Haziran 2018 tarihli karar duruşmasında sendikanın TİS için yeterli sayıya ulaştığına hükmettiği belirtildi.

Gerek mahkemenin sendikamızı haklı bulan bu kararı, gerekse yurt içinde ve yurt dışındaki dayanışma ve üyelerimizin kararlı tutumu, direnişte ısrar, başarıya giden yolda önemli rol oynadı” denilen açıklamada, “Mahkeme kararından sonra, federasyonumuz ITF’nin DHL şirketi ile yaptığı ve sendikamızın genel başkanı ve genel sekreterinin de katıldığı görüşmelerde şirket yönetimi, mahkeme kararına itiraz etmeyeceğini ve davanın temyiz sürecine götürülmeyeceğini taahhüt etti. Görüşmede taraflar, bundan sonraki süreci karşılıklı diyalog yoluyla yürütmeyi karşılıklı olarak kabul etti” denildi.

DHL’nin mahkeme kararına itiraz etmemesi üzerine mahkeme kararının kesinleştiği, bu kararla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na TİS yetkisi vermeleri için başvuru yapılacağı ve bakanlığın yetki belgesi vermesinin ardından günlerde TİS görüşmelerine başlanacağı vurgulandı.

Ayrıca Kontrol Et

Kadın sorunu: Hem çok eski hem çok yeni hem de çok uzun bir yol -III

Kadın sorununda reformizm, feminizm ya da oportünizm bu sorunu üretim ilişkilerinden kopararak ele alan bir yaklaşımla söz konusu olabilir. Bu ilkesel düzlem net olduktan ve faaliyeti yürüten güçlerin kafası açık olduktan sonra bu tür sapma tehlikelerinin de en asgari düzeye ineceği ortadadır.