Köpeği arabaya bağlayıp sürüklemek serbest!Hayvana tecavüz etmek, katletmek, işkence etmek suçtan sayılmıyor; kan dondurucu haberler korkunç bir sıklıkla geliyor


Fethiye-Antalya Karayolu Bekçiler Mahallesi yakınlarında, kimliği belirsiz kişi tarafından kullanılan 48 F 3848 plakalı  otomobilin arkasına iple bağlanan bir köpeğin sürüklendiği video sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Videoyu kaydeden diğer araçtan ağlama sesleri geliyor ve sürücü kornaya uzun uzun basarak otomobili durduruyor. Videoyu kaydeden aracın sürücüsünün köpeği sürükleyen vicdansız sürücünün yanına gitmesiyle görüntüler sonlanıyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler üzerine Muğla polisine çok sayıda ihbar geldi ve soruşturma başlatıldı.

Daha sonra, Seydikemer Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, köpeği sürükleyen vicdansız sürücünün yakalandı belirtildi. Yapılan açıklamada şüpheli R.D.’nin gözaltına alındığı, köpeğin ise tedavi altına alındığı ifade edilerek şöyle denildi:

“Şüpheli, Bekçiler Mahallesi’nde jandarma ekiplerince gözaltına alındı. Olayda yaralanan köpek ise tedavisi için Fethiye Milli Parklar ve Doğa Koruma Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.”

Adliyeye sevk edilen zanlının çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı belirtildi.

Hayvan hakları ve Türkiye

Erdoğan, Sapanca’da ayakları ve kuyruğu kesilerek onursuzca işkence edilen yavru köpeğin ardından “2004 yılında hayvanları korumaya yönelik ilk müstakil kanun olan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu çıkardık. Hayvan haklarıyla ilgili yeni yaptırımları içeren Hükumet Tasarısını da yeni dönemde öncelikli olarak yürürlüğe koyacağız.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Ancak bu konu ‘öncelikli olarak’ ele alınmadığı gibi şimdi de araya giren tatil ile 1 Ekim’den sonraya kalmış oldu.

Birkaç gün önce ise, Nevşehir’in Acıgöl ilçesinde bir köpeğin çöp arabasına atılarak katledildiği görüntülerin sosyal medyada yayınlanması üzerine, Hayvan Hakları Savunucuları Platformu üyelerinin ilçeye geleceği duyurulmuş; bu haber üzerine bir grup, belediye binası önünde toplanarak “Hayvan hakları savunucuları, hayvan sevgisini görmek istiyorlarsa, ilçemize gelsinler. Bizi karalamak için geliyorlarsa, burada işleri yok, buna izin vermeyiz” diyerek hayvan severlere tepki göstermiş, “Bizim ilçemizde böyle bir köpek katliamı kesinlikle olmamıştır. Bunu yazanlar, ilçemizi karalamak istediler ama biz biliyoruz ki, bu doğru değildir” demişlerdi.

 

Ayrıca Kontrol Et

İzmir’de 1 Mayıs Tutsaklarının Duruşmasına Çağrı

Alınteri, BDSP, DKDER, Halkevleri, İŞÇİ-SEN, Kaldıraç, KÖZ, Partîzan, SMF, SMİ, Söz ve Eylem bir araya gelerek, 1 Mayıs tutsaklarına özgürlük dedi ve 17 Temmuz’da İstanbul Çağlayan Adiyesi’nde yapılacak duruşmaya katılım çağrısı yaptılar