Hastane şantiyesinde çalışan işçilere GBTAnkara Etlik Şehir Hastanesi şantiyesine gelen polis ” Türkiye’de böyle bir uygulama başlatıldı” diyerek işçilere GBT yaptı


Ankara’da yapımı devam eden Etlik Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan işçiler, iki gün üst üste şantiyeye gelen polisin Genel Bilgi Taraması (GBT) uygulamasına maruz kaldı. İşçilerin yemek yeme saatlerine denk getirildiği belirtilen uygulama kapsamında işçilerin kaldıkları yatakhaneleri dahi aramadan geçirildi.

 

UYGULAMA YEMEK SAATİNE DENK GETİRİLDİ

 

Söz konusu hastanede çalışan bir işçi, polisin 25-26 Temmuz günlerinden inşaat alanına gelerek, tüm işçileri sorgudan geçirdiğini söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen işçi, polislerin bilinçli olarak öğlen yemeği saatlerinde GBT yaptığını aktararak, söz konusu uygulamadan kaynaklı birçok işçinin yemek yemeden tekrar çalışma alanına gitmek zorunda kaldığını belirtti.

 

Polislerin işçilerin kaldıkları yatakhaneye kadar gidip, arama yaptığını da söyleyen işçi, polislerin kendilerine “Türkiye geneli GBT uygulaması başladı” yönünde aktarımda bulunduğunu kaydetti.

 

Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, söz konusu GBT işlemleri ile işçilere gözdağı verilmek istendiğini söyledi.

 

‘GÜVENLİK UYGULAMASI YAPILIRKEN BİLE PATRONUN YARARI GÖZETİLİYOR’

 

Yapılan GBT işlemlerinin zamanlamasına dikkat çeken Karabulut,  şunları söyledi: “Polislerin yapmış olduğu GBT’nin zamanlaması, yani işçilerin yemek yeme saatine denk getirilmesi bile söz konusu uygulamanın patronların çıkarı için yapıldığını açık şekilde gösteriyor. Güvenlik uygulaması yapılırken bile patron işinin aksamamasına dikkat ediliyor. Yoksa işçinin yemek yiyip yememesi, onların çok düşündüğü bir durum değildir. Orada GBT yapılmasını isteyen, polisin orada görünür olmasını isteyen patron, kendi işinin aksamasını istemez. Bu bile yeni sistemin işçilere bakışını gösteriyor. Zaten yeni kabine patronlardan oluşuyor.”

 

 

Mezopotamya Ajansı

Ayrıca Kontrol Et

Abalıoğlu Lezita’da patron her yolla örgütlenme ve grev hakkına saldırıyor

Patronların işçi sınıfının örgütlenmesini engellemek için yapmayacağı şey yok! İzmir Kemalpaşa’daki Abalıoğlu Lezita işçileri, 2021’de Öz Gıda-İş’te örgütlendi, patron yetkiye itiraz etti, dava işçiler lehine sonuçlandı. Sendikayı tanımamakta ısrar edince alınan grev kararının karşısına Hindistan’dan işçi getirtmek, fabrikanın etrafını tel ve TIR dorseleriyle çitlemek, işçileri baskıyla istifa etmeye zorlamak gibi saldırı biçimleriyle çıktı