Polisin sıktığı gaz bir kişiyi daha öldürdüPolisin gaz sıkıp ters kelepçe taktığı 82 yaşındaki Yusuf Topal, kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi


Giresun’da polisin gaz sıkıp, ters kelepçe ile gözaltına aldığı 82 yaşındaki adam hayatını kaybetti.

Yürüme zorluğu çeken eşine ilaç yazdırmak içim aile sağlığı merkezine giden Yusuf Topal (82), hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söyleyen doktor ile tartıştı. Tartışma sırasında doktorun “beyaz kod” vermesi üzerine olay yerine gelen polisler Topal’a ters kelepçe takıp biber gazı sıktı. Yerde polisler tarafından tekmelenen Topal, kalp krizi geçirerek fenalaştı. Bunun üzerine polisler tarafından sürüklenerek polis aracına bindirilen Topal hayatını kaybetti.

Ailenin şikayetçi olması üzerine olay anı kamera görüntüleri de bulunan iki polis ifadeye çağırıldı. İfadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan polisler soruşturma kapsamında açığa alındı.

Olayla ilgili konuşan Yusuf Topal’ın oğlu Ahmet Topal, ” Bu acıyı hem babama hem bize katbekat yaşatan bu insanların cezalarını çekmelerini istiyoruz” diyerek, “Benim babam 82 yıl boyunca korkuyla yaşadı. Evlatlarına gelebilecek tehlikelerin korkusu, vatanına milletine karşı yapacağı bir hata korkusu, en sonunda da korkuyla öldürdüler babamı. Bu çok acı geliyor bize. Küçük bir çocuğun köşeye sıkıştırılarak korkutulması gibi geliyor bu acı bana. Böylesi bir acıyı yaşayarak ölmesi bizleri gerçekten çok üzdü” dedi.

Yusuf Topal’ın cenazesi, Giresun Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonrası Beyazıt Köyü’ne götürülerek toprağa verildi.

Ayrıca Kontrol Et

Özak Tekstil işçileri: Bize nefes aldırmıyorlar

Taciz, hakaret, baskı, mobbing Özak Tekstil’de kadın işçilerin rutini. Öz İplik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işyerinde, sendika temsilcileri de bu baskıya ortak oldu. Kadın işçiler insanca koşullara kavuşmak için BİRTEKSEN'e üye olmak isteyince, tuvaletlerde sıkıştırılarak istifa etmeye zorlandılar, özel hayatlarıyla tehdit edildiler ve sonunda işten atıldılar. İşçilerin baskı ve tehditlere karşı yanıtı; iş bırakarak direnişe geçmek oldu.