Ahed Tamimi özgür!İsrail askerlerini tokatlarken görüntülenen ve hemen ardından tutuklanarak Mart ayında 8 aylık hapis cezasına çarptırılan 17 yaşındaki Ahed Tamimi ve annesi bugün serbest bırakıldı


İsrail işgal güçlerine karşı direnişin içinde büyüyen ve Aralık 2017’de bir İsrail askerini tokatlarken görüntülenen, hemen ardından tutuklanan 17 yaşındaki Ahed Tamimi, 8 aylık “cezasını” tamamlayarak bugün serbest bırakıldı.

Filistin halkının işgalci güçlere karşı direnişinin kahramanlarından biri haline gelen Tamimi, annesiyle birlikte tahliye edildiği cezaevinden çıkar çıkmaz yaptığı ilk açıklamada, “İşgal olduğu sürece direniş büyüyerek sürecek. Kadın tutsaklar için kimse meraklanmasın. Her biri çelik ve çok güçlü. Destek olan herkese teşekkürler” diye belirterek, Filistin direnişinin soluğunu bir kez daha hatırlattı.

Tamimi işgal karşıtı eylemlere katılan “taş atan çocuklardan” biri olarak büyüdü. 2015’te Nabi Salih köyünde Yahudi yerleşimlerine karşı yapılan gösteride taş atarak İsrail işgalini protesto etti. Ayrıca o sırada 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Tamimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden kurtarmasıyla dikkat çekti.

Daha sonra Filistin direnişini dünya halklarının gündemine taşımak için eylemlerdeki çeşitli çarpıcı görüntüleri kaydederek sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyordu.

İstanbul’da “Hanzala Cesaret Ödülü”ne layık görülen Tamimi, 2017 yılında işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kenti yakınlarındaki evine gelen askerlerce gözaltına alındı.

Annesi Neriman’ın da kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah’ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alındığı kaydedilmişti.

Tamimi’nin evine yapılan baskında cep telefonları, bilgisayar ve kameralara da el konuldu. 21 Mart’ta 8 ay hapis cezasına çarptırılan Ahed Tamimi, 29 Temmuz Pazar günü serbest bırakıldı.

 

Ayrıca Kontrol Et

Sonuna Kadar Gitme Zorunluluğu

Öz savunma her şeyden önce bir bilinçtir. Karşı karşıya olunan saldırının kaynağını doğru tanımlama, onu tepeden tırnağa kavrama bilincidir. Sadece bedeni değil ruhu, kişiliği ve geleceği savunma eylemidir; hayatın her alanında savaşan Kürt halkının direniş ve hesap sorma geleneğinin sürdürülmesidir