İtfaiyeciler Federasyonu’ndan sert açıklamalarYunanistan İtfaiyeciler Federasyonu, orman yangınındaki hatalar yüzünden hükümete sert eleştirilerde bulundu


Yunanistan İtfaiyeciler Federasyonu Başkanı Stathopulos, en az 88 kişinin hayatını kaybettiği orman yangınıyla ilgili yetkililere sert eleştirilerde bulunarak “Büyük operasyonel hatalar yapılmadığını söylüyorlar ama binlerce küçük hata yapıldı. Tahliye zamanıyla ilgili tavsiyelerimize de uyulmadı” dedi. Stathopulos, rüzgar hızının tahmin edilememiş olmasını da eleştiriler getirdi.

Yunanistan’da en az 88 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili hükümete yönelik eleştiriler sürerken Yunanistan İtfaiyeciler Federasyonu’ndan sert bir açıklama geldi.

12 bin 500 üyesi bulunan Federasyon’un Başkanı Dimitris Stathopulos “Hükümet, büyük operasyonel hatalar yapılmadığını söylüyor ama açıklamadığı şey şu ki, binlerce küçük hata yapıldı. Bütün o küçük hatalar büyük hatayı ortaya çıkardı ve görülmemiş sayıda ölümlerin yaşanmasının nedeni de bu” dedi.

İtfaiye biriminin yangından etkilenen bölgenin tahliye edilmesi tavsiyesinde bulunduğunu ancak bu tavsiyenin dikkate alınmadığını da dikkat çeken Stathopulos, “İtfaiyeciler olarak insanları ve mülklerini korumaya yemin ederiz. İlgili bölgelerin ne zaman tahliye edilmesi gerektiğini biliriz fakat bir sebepten ötürü tavsiyemize kulak verilmedi. Bu, ülkemiz için çok büyük bir trajedi ve özür dilenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Meteoroloji kurumunu da hedef alan Stathopulos, meteorolojinin, rüzgâr hızının saatte 124 kilometreye yükseleceğini öngöremediğini söyledi. Yangın söndürme uçaklarının bu nedenle havalanamadığını anlatan Stathopulos “O rüzgârda kalkamadılar. Eğer meteoroloji kurumu tehlike seviyesini yükseltip uyarıda bulunmuş olsaydı, uçaklar başka bir havalimanına gitmiş olabilirdi. Rüzgâr öngörülemediği için kaynaklarımız dağınık halde kaldı” diye devam etti.

 

Ayrıca Kontrol Et

Küçük: Fiili Meşru Mücadele Yürütecek Odaklar Yaratmalıyız

1 Mayıs'ta işçi ve emekçilerin geleneksel örgütlenmelerinin çoktan dolan miadına karşı gerek sendikal gerekse siyasal alanda güven verecek, dünya gerçekliğine uygun bir militanlık ve fiili meşru mücadele hattında yürüyecek odaklar yaratmak gerektiğine dikkat çeken Alınteri yazarı Mürüvet Küçük, "Bu dönemin mücadele ruhu geri çekilmede değil, saldırıda somutlaşmaktadır. Yıllardır yaşanan geri çekilmenin yarattığı çözülme hali gücümüzü birleştirdiğimiz oranda sınıfa karşı sınıf ruhuyla yanıt verecek bir netliğe ulaşmak zorunda."