Barilla Makarna’da grev bitti5 Temmuz’da başlayan Barilla Makarna grevi sendikanın işçilere danışmadan yaptığı belirtilen anlaşmayla dün akşam sonlandı


Tekgıda-İş’in örgütlü olduğu Barilla Makarna’da toplu görüşme sürecinde özellikle ücretler konusunda anlaşma sağlanamadığı için 5 Temmuz’da greve gidilmişti. Grev 26 gününün akşamında yapılan 3 saatlik görüşmeden sonra ücretlere yüzde 18 oranında zam yapılmasıyla sonlandırıldı.

Barilla yöneticilerinin talebi ile görüşmeye giden Tek Gıda-İş Sendikası yetkilileri yaklaşık üç saat görüşmenin ardından anlaştıkları ve grevi bitirdiklerini duyurdu.

Yapılan görüşmenin ardından grev alanına Barilla yöneticileri ile birlikte gelen Tek Gıda-İş yöneticileri burada işçilere açıklamalarda bulundu. Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, ücretlere yüzde 18 oranında zam yapılacağını duyurdu. Kimi sosyal yardımlar konusunda da iyileştirme sağlandığına değinen Akyürek, grevi kazanımla sonuçlandırdıklarını ifade etti.

Evrensel’deki habere göre işçiler bu anlaşmayı tepkiyle karşıladı, kendilerine sorulmadan yapıldığını vurguladılar ve patronun da yüzde 17 zam önerdiğini o nedenle de yüzde 1’lik farkı bir kazanım olarak görmedikleri belirttiler.

Barilla grevi boyunca basına yansıyan haberlerde patronların grev öncesinde ve sırasında işçiler üzerinde basınç oluşturarak grevi kırmaya çalıştıkları belirtilmişti. Fabrikaya grev kırıcılar sokularak üretim başlatılmak istenmiş, Bolu’daki tanınmış kişiler aracılığıyla işçi aileleri ve işçilerle görüşülerek sendika ve grev karşıtlığı temelinde çalışmalar yürütülmüştü.

Grevin şimdi bu şekilde bitirilmiş olması bu haberlerle birlikte düşünülünce manidar oluyor!

Ayrıca Kontrol Et

Vartinis Davası da düşürüldü

1993'te aynı aileden 9 kişinin yakılarak katledilmesiyle ilgili Vartinis Davası’nda mahkeme zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.