Elektriğe potansiyel zamBOTAŞ’ın elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza %50’ye yakın zam yapması durumunda elektrik tüketicisinin bu zamdan etkilenmesi kaçınılmaz olacak


Alım gücünün yok denecek kadar düştüğü, işsizliğin tırmanıp zamların art arda geldiği ekonomik şartlarda bugün gündemde 49,5’luk bir diğer zam var.

AA muhabirinden aktarılan bilgiye göre; BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi) doğalgazdan elektrik üreten santrallere fiyat artışına ilişkin yazı göndermeye başladı. Söz konusu yazıda, doğalgazdan elektrik üreten santrallerin satın aldığı bin metreküp gazın satış fiyatının yarından itibaren bin 312 lira 20 kuruş olacağı ifade edildi.

Böylece, daha önce bin metreküpü 877,6 liradan satılan gazın fiyatında yüzde 49,5 artış oldu.

Yazıda ayrıca BOTAŞ ‘ın, sattığı doğalgazın ödemesini artık dolar üzerinden alacağı belirtildi. Bunun için bugün itibariyle ABD dolar kuru 4,86 lira olarak baz alındı. Sonraki ödemelerde Merkez Bankasının işlemin yapıldığı günkü dolar satış kuru baz alınacak.

Hal böyle olunca, santralin kullandığı doğalgaza gelen zammın ve peş peşe rekorlar kırarak yükselen dolar kuru etkisinin elektrik tüketicisine yansıması kaçınılmaz görünüyor.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı