LGS: 91 bin öğrenci açıkta kaldıGerici iktidarın gençleri yetiştirme yurtları olan imam hatiplere mecbur bırakma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı; öğrencilerin büyük bir kısmı imam hatipleri tercih etmediği için açıkta kaldı


İktidarın yürürlüğe koyduğu eğitimi nitelikten arındırma ve gericileştirme projesi, tıpkı kayyum rektör atamalarının öğrenciler tarafından protesto edilmesi gibi lise çağındaki öğrencilerin imam hatipleri tercih etmek zorunda kalması girişiminde de duvara tosladı. Ancak ne yazık ki yine kayyum rektör meselesi gibi, öğrencilerin ve ailelerinin isteklerine kulak asmaksızın bir dayatma olarak varlığını koruyacak.

Öyle ki, öğrencilerin tercih yaparken uymaya mecbur bırakıldığı ‘her okul türünden en fazla üç tercih’ ve ‘ikametgaha göre yakın okul’ kriterleri, imam hatip seçmek istemeyen binlerce çocuğun açıkta kalmasına sebep oldu. Ayrıca açıkta kalan bu binlerce çocuk içinde okul puanı 90 ve üzerinde olanların hatırı sayılır bir yoğunlukta olduğu görülebiliyor. Bu da demektir ki, yerleştirme sistemi çocukları ‘yarış atı gibi’ koşturuyor ancak tercih için dayatılan bahsi geçen bu iki kriter, çocukların ‘yüksek bir performans gösterseler’ dahi hedefledikleri ve istedikleri okullara gitmesini engelliyor.

Hal böyleyken, tercih yapmalarına karşın herhangi bir okula yerleşemeyen 91 bin 687 öğrenciden, yaklaşık 70 bini, Anadolu liselerinde sadece 20 bin kontenjan boş kaldığı için ya imam hatip lisesine ya da meslek lisesine gitmek zorunda bırakılıyor.

Öğrencinin okuyacağı liseyi özgürce seçme hakkını elinden alan bu aksak yeni sistem, henüz 14 yaşındaki çocukları sınav dönemlerinde strese boğmanın yanında tercih sonrasında yaşattığı hayal kırıklığıyla çocukların geleceğe dair umutlarını da erken yaşta ellerinden alıyor…

***

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla değiştirilen lise giriş sisteminin ilk yerleştirme sonuçları dün açıklandı. MEB’in tercih sınırını 5 ile sınırlaması ve aynı okul türünden sadece 3 tercih hakkı tanıması, on binlerce öğrencinin yerleşememesine ve evlerinden uzak okullara zorlanmasına neden oldu. MEB, kimse istemediği okula yerleşmeyecek açıklaması yapsa da 91 bin öğrencinin yerleşemediği sonuçlara göre, sadece 21 bin kişilik Anadolu lisesi kontenjan kalması, öğrencilerin imam hatip veya meslek liselerine mecbur kalmasını sağladı.

MEB istatistiklerine göre, nitelikli okullara 127 bin 283 öğrenci yerleşti ve bu okullarda sadece 197 kontenjan boş kaldı. Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde nakil dönemi için hiç boş kontenjan kalmazken Anadolu imam hatip liselerinde 65, Anadolu teknik liselerinde ise 132 kontenjan boş kaldı. Tercih döneminde danışmanlık için MEB binlerce öğretmeni seferber etse de öğrencilerden sadece 33 bini ilk tercihine yerleşebildi.

8. sınıftan mezun olan 1.2 milyon öğrenciden 200 bini herhangi bir tercih yapmayarak sistem dışında kaldı. Sınava giren 1 milyon öğrenciden yarısı tercihte bulunurken, 1. tercihindeki hayaline sadece 33 bin öğrenci kavuştu.

Bakanlık verilerine göre, yerel yerleştirmede, 434 bin Anadolu Lisesi kontenjanından 413 bini dolarken, nakil dönemi için sadece 21 bin 70 kişilik yer kaldı. 224 bin kişilik imam hatip kontenjanında ise 107 bin kişilik kontenjan bu okulların eve yakın olsa da tercih edilmediğini gösterdi. 481 bin 482 kişilik meslek lisesi kontenjanının da 214 bini boş kaldı. 3 bin 509 aday, pansiyonlu okul tercihinde bulunurken bu öğrencilerin de yalnızca 477’si pansiyonlu okullara yerleştirildi.

1 milyon 229 bin 591 öğrenci 8. sınıftan mezun olurken bu öğrencilerin yüzde 20’ye yakını herhangi bir okul tercih etmeyerek sistem dışında kaldı. 211 bin 700 öğrenci tercihte bulunmadı.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”