“Bir gün buradan düşüp öleceğim”Dilek Dayar, üzerinde çalıştığı iskeledeki güvenlik açıkları ve restorasyon şirketinin ihmalkarlığı nedeniyle 23 yaşında hayatını kaybetti


23 yaşındaki restratör Dilek Dayar, Sirkeci PTT binasının restorasyon çalışmaları esnasında güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle iş cinayetinde hayatını kaybetti. Dilek, iskeledeki güvenlik açıkları ve restorasyon şirketi sorumlularının iş günü kaybetmemek adına tehlikeli hava koşullarında işi erteletmemesi yüzünden 26 Temmuz günü 20 metre yükseklikten düştü. Genç kızın arkadaşlarına işyerini kastederek “Bir gün buradan düşüp öleceğim” dediği öğrenildi.

Dilek’in ağabeyi Sedat Dayar’ın aktardığı bilgilere göre; binayla arasında 30 santimetre mesafe bulunması gereken iskelenin binadan bir buçuk metre uzaklıkta olması ve kazanın meydana geldiği 26 Temmuz tarihinde çok yağış olmasına rağmen işin ertelenmemesi gibi sebepler kız kardeşinin canına mal oldu. Kardeşinin başında baret bulunmadığını ifade eden Sedat Dayar, can halatlarının da yeterince uzun olmadığını ekledi.

Gözaltına alınan iki restorasyon şirketi yetkilisinden biri tutuklanıp cezaevine gönderilirken diğeri serbest bırakıldı.

Restorasyon işinden sorumlu olarak PTT tarafından iş verilen Karacan Grup, daha önce de pek çok restorasyon işi yapmış. Bunların arasında TC Ziraat Bankası Genel Müdürlük Ulus Tarihi A Blok Güçlendirme ve Restorasyon işi, Ankara Bakanlık Merkez Binası (Opera) Restorasyonu, Eski Tekel İdari Bina ve Ek Bina Restorasyonu, Bursa İznik Nilüfer Hatun İmarethanesi tanzim ve çevre düzenlemesi, Karadeniz Ereğlisi belediyesi Kent Müzesi Restorasyonu bulunuyor.

***

HaberTürk’ün haberine göre olay 26 Temmuz’da meydana geldi. Tarihi Sirkeci PTT binasının restorasyon işinde restoratör olarak çalışan 23 yaşındaki Dilek Dayar yağmur yağması nedeniyle binanın içerisine geçmek istedi. İddiaya göre 30 santimetre olması gereken bina ile iskele arasındaki mesafe 150 santimetreydi. İskeleden bina içerisine geçmek isteyen Dilek Dayar aradaki mesafenin uzun olması nedeniyle ayağı kayarak 20 metre yükseklikten düştü. Olay yerine çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılan genç kızın vücudunun çeşitli yerlerinde ve kafasında kırıklar olduğu tespit edildi. Müdahale sırasında 3 kez kalbi duran Dilek Dayar kurtarılamadı. Dayar’ın cenazesi yapılan otopsi işlemlerinin ardından Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında restorasyon şirketi yetkililerinden İ.K. ve A.K. gözaltına alındı. İfadeleri alınan şirket yetkililerinden A.K. serbest bırakılırken, İ.K. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

“Aynı uyarıları iş güvenliği firması da yapmış. Ancak şirket yetkilileri dikkate almamış.”

Olayda ihmal olduğunu belirten Dilek Dayar’ın ağabeyi Sedat Dayar şöyle konuştu:
“25 ve 26 Temmuz’da çok fazla yağış vardı. Sabah 10 gibi başlayan yağış çok uzun sürdü. En büyük ihmalkarlık bu yağışlarda iskele üzerinde çalışma yapılmasıdır. Şirket yetkilileri ve şantiye sorumlusunun bu yağışta işi ertelemesi gerekiyordu. Ancak işi ertelemeyip devam ettirmişler. Kurulan iskele çalışmaya elverişli değil. İskele ile bina duvarı arasında 30 santimetre mesafe olması gerekirken 1.5 metre mesafe olduğu gidip kendimiz gördük. Can halatları çok kısa. Can halatlarının iskeleden bina içerisinde girene kadar uzaması gerekiyor. Kardeşimin kafasında baret de yokmuş. Olayın yaşandığı yere gidip inceleme yaptık. Şirkette çalışan inşaat mühendisiyle görüştük. Kendisi de şartların çalışmaya elverişli olmadığını söyledi. Aynı uyarıları iş güvenliği firması da yapmış. Ancak şirket yetkilileri dikkate almamış. Şu anda iş durduruldu. Çalışma sonlandırıldı. Aile avukatımız bu konuyla ilgilenecek.”

Ayrıca Kontrol Et

Atılan Adım, Harcanan Soluk Boşa Gider mi?

Her soluğun ve her adımın karşı konulmaz bir dönüştürücü gücü vardır. Yeter ki, biz sesimizi esirgemeyelim. Önce tüm samimiyetimizle ve bilincimizle kendimize seslenelim.