Şahin ve yılanı kürekle öldüren adam: “korumak için yaptım”Saffet G. aslında boğuşmakta olan iki hayvandan birini kıymetli diğerini kıymetsiz ilan ederek, kıymetsiz olan yılanı infaz etmek istemiş


Muğla Bodrum’da, bir şahin avlanmak için bir yılana saldırdı ve iki hayvan son derece doğal bir çekişmeye girdi; şahin karnını doyurmak yılan ise canını kurtarmak istiyordu. Boğuşmakta olan şahin ve yılanın çevredeki bir kadın tarafından amatörce kaydedilen görüntülerinde elinde kürek olan bir adam kadraja girerek hayvanlara kürekle vurmaya başladı. Hayvanların öldüğü anlaşılınca onları katleden cani bulundu. Hayvanları öldüren Saffet G., amacının öldürmek değil şahini kurtarmak olduğunu söyledi.

İnsanın kendini doğanın parçası değil de doğanın egemeni olarak gördüğünün çok çarpıcı bir örneği bu olay. İnsan (Saffet G.), tamamen içgüdüsel olarak çekişmekte olan iki hayvandan birini kıymetli diğerini kıymetsiz ilan ederek yılanı infaz etmeyi kendine hak hatta iş bildi ve bu girişimi iki hayvanın da canına mal oldu.

“Niye böyle bir şey yaptı ki?”

Bodrum’un Kızılağaç Mahallesi’nde kızıl şahinin yılan avlanmak için tarlaya girdiğini gören kadın, bu anı kayda almak istedi. Cep telefonunun kamerasıyla çekim yapmaya başlayan kadın, bir süre sonra avlanmaya çalışan şahinin yılanla başı derde girince “Anne gelsene, yılan şahini sıkıyor” diyerek yanına çağırdı. Kadın, çekime devam ederken, görüntüye eli kürekli adam girdi. Elinde kürek olan adam, şahine vurmaya başladı. Adamın şahine vurmaya başlamasıyla görüntüyü çeken kadın, “Niye böyle bir şey yaptı ki?” diye tepki gösterdi. Şahinin de yılanın da öldüğü belirlendi.

Videonun sosyal medyadan paylaşılıp yayılmasının ardından izleyenler, kürekle şahine vuran adama tepki gösterdi. Bunun üzerine eli kürekli adamın kimliğinin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Hayvanı öldüren kişinin Saffet G. olduğu tespit edildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, ’koruma altındaki hayvanı öldürmek’ suçundan Saffet G.’ye 9 bin 565 liralık para cezası kesti. Saffet G.’nin, ifadesinde, amacının öldürmek olmadığını ve şahini kurtarmak istediğini söylediği belirtildi.

Ayrıca Kontrol Et

İHD Van Şubesi’nden mülteci raporu: ‘Mültecilerin yüzde 98’i başına gelenleri anlatamıyor’

İHD Van Şubesi, kentteki mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve hak ihlalleriyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.