Tes-İş, EnerjiSa’yla satış sözleşmesi imzaladıEnerjiSa’da örgütlü olan Tes-İş, 6 bin 772 işçiyi ilgilendiren sözleşmeyi 3 yıllık olarak ve yüzde 7 oranında zam artışıyla imzaladı! İşçiler tepkili


Tes-İş’in örgütlü olduğu EnerjiSa’ya bağlı Başkent Elektrik Dağıtım AŞ, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’de çalışan toplam 6 bin 772 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme Merkez Bankası’nın bile enflasyon tahmini olarak 13,4’ü işaret ettiği bu koşullarda yüzde 7 oranında ücret artışıyla bağıtlandı. Üstelik 1 Mart 2018 ila 28 Şubat 2021 tarihlerini kapsayan 3 yıllık bir sözleşme olarak!..

Daha önce de işçiler tepkilerini dile getirmiş, sendikayı kendilerine sormadan bir oldubitti yaratmaması konusunda uyarmışlardı. Ki o zaman bile zam oranı konusunda yüzde 9 gibi bir rakam telaffuz ediliyordu!

Böylesine bir satışın sözkonusu olduğu sözleşme törenle imzalandı.

Sözleşmeyle günlük ücretler 67.65 liradan, 75 liraya, AYEDAŞ’ta çalışan Tes-İş üyelerinin mevcut kök ücreti ise 67.65 liradan 80 liraya yükseltildi.

Bunun ardından zam oranı 1 Mart 2018’den geçerli olmak üzere birinci yılın ilk altı ayı için yüzde 7, ikinci altı ayı için yüzde 9 olarak belirlendi.

Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, EnerjiSa ile imzaladıkları toplu iş sözleşmesinin sektördeki diğer sözleşmelere örnek teşkil edeceğini öne sürdü.

Ayrıca Kontrol Et

Öyle Bir Kavşaktayız Ki!..

Halkın öfkesi her seferinde sandıkta eritilmiş olsa da yorgunluk ve yılgınlık ağır bassa da bir şey yapmalı. Hasan Hüseyin Korkmazgil ne güzel de söylemiş “Korka korka yaşamak ne!..”