10 Ekim duruşmasında bugün karar bekleniyor10 Ekim katliamının karar duruşmalarının üçüncü gününde de sanıkların savunmaları sürdü.


10 Ekim katliam davasının karar duruşması bugün devam edecek.

Dünkü duruşmada avukatlar, savcılık mütalaasının yetersiz olduğunun, sanıkların IŞİD yapılanması içindeki konumlarının tespit edilmediğinin, ayrıca katliamdan sorumlu olan kamu görevlileri hakkında da kapsamlı bir soruşturma açılması gerektiğinin altını çizmişlerdi.

10 Ekim katliamının karar duruşmalarının üçüncü gününde de sanıkların savunmaları sürdü. Sanıklardan Hacı Ali Durmaz’ın tekbir işareti yaparak savunmasına başlaması dikkat çekti. Hacı Ali Durmaz’ın tekbir işaretine, salonda bulunan müşteki aileler tepki gösterdi.

Sanıklardan Yakup Karaoğlu, savunmasında, Antep’te operasyon sırasında kendisini patlatan Halil İbrahim Durgun’la aralarında husumet olduğunu söyledi. Durgun’un eşi sanık Esin Altıntuğ, Durgun’un kendisini patlatmadığını, polisin Durgun’u canlı ele geçirmek istemediği için öldürdüğünü ileri sürdü. Esin Altıntuğ, Yakup Karaoğlu’na şunları söyledi:

Doğruları anlat! Halil’i nasıl kaçırdığını anlat! Bu adam zorla evimize misafir geldi, eşimi zorla derse götüren kendisidir, o kadar yemeğini yedi-içti eşimin, şimdi husumetim vardı kendisiyle diyor! Benim eşimin hayatını mahveden bu adamdır! Söyledikleri her şey yalan. Benim bildiğim, bu adam Suriye’den gelenlere yardım ediyordu. Resul Demir’in de evine insanları yerleştiriyordu. Bizim evimize de insan getirmek istedi, ben karşı çıktım. Yalan söyleme Yakup Karaoğlu! Evinde Suriyelilerin, Azerbaycanlıların kaldığını söylesene! Evimizde zorla ders verdiğini, eşimi zorla derslere götürdüğünü söylesene! Ben bunlardan nefret ediyordum, o yüzden evimde olmalarını istemedim! Dini toplantılardı bu toplantılar. İnsanların beyinlerini yıkıyorlardı. Dersleri haremlik-selamlık yapıyorlardı. Eşim bunlarla görüşmeye başladıktan sonra değişti. Cihat için gidip, tekrar Türkiye’ye gelen kişileri evlerinde misafir ettiğini gizlemesin. Gizli tanık “Piramit” ne dediyse doğru söylemiş. Ben Yakup Karaoğlu’nun IŞİD’ci olup olmadığını bilmem. Suriye’den eşi ölmüş bayanları evinde misafir ediyordu Yakup Karaoğlu”.

Sanıkların savunmaları uzun sürdüğü için tüm sanıkların savunmaları tamamlanamadı. Duruşma karar için bugüne kaldı

Ayrıca Kontrol Et

İnşaat işçileri gözaltında, sendikalardan çağrı…

Üyelerinin haklarını gasbeden Limak ve FK’ye karşı yapılan eylemde üye ve yöneticileri gözaltına alınan İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş, yarın saat 13:00’te aynı yerde gerçekleştirilecek basın açıklamasına katılım çağrısında bulundu