Amasra’da 460 işçi işten çıkarıldıAmasra’da halkın tepkisine rağmen termik santral yapmak isteyen Hattat Holding’in ilk işi, gerekli bürokratik izinleri alınca 460 işçiyi işten çıkarmak oldu


Hattat Holding sahibi Mehmet Hattat Tayyip Erdoğan’ın ‘telefonla yerli uçak istediği işadamı‘ olarak ve Soma’da ki maden katliamı sonrasında gazetelere verdiği Erdoğan ve bakanlara teşekkür ilanıyla tanınıyordu. Daha sonra bu AKP ve Erdoğan aşkının nereden kaynaklandığı kendisine geçilen kıyaklar ve desteklerin ortaya çıkmasıyla açığa kavuşmuştu.

Amasra’da temik santral yapmak isteyen Hattat Holding’e Enerji Bakanlığı’na bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından Amasra-B Sahası’ adlı 396 milyon 588 tonluk kömür üretim alanının işletmesinin 15 Nisan 2005’te rödovans yoluyla devredildi. Aradan 13 yıl geçmesine rağmen herhangi bir kömür üretimine başlamamalarına rağmen sözleşme sürekli uzatılarak Hattat Holdinge kıyak geçildi.

Hattat Holding kendisine geçilen kıyakların ardından Amasra’da yapmayı planladığı termik santral için ÇED izni aldı,  gerekli tüm bürokratik izinleri aldıktan sonra da 460 işçisini işten çıkardı.

Hattat Holding daha önce de 13 Mart 2018’de taşeronu Ersamak’ta çalışan 183 işçiyi, 4 Temmuz 2018’de de taşeronu Denfa’da çalışan 92 işçiyi daha işten çıkarmıştı. Ayrıca Hattat Holding, 6 Kasım 2017 tarihinde o zamanki Enerji Bakanı Berat Albayrak huzurunda Eren Holding’le yapmış olduğu protokolle, Eren Holding’in Zonguldak Çatalağzı’nda bulunan termik santrallerinin yılda 7 milyon tonluk kömür ihtiyacını Amasra’daki kömür ocaklarından karşılama taahhüdünde bulunmuştu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bartın Platformu

“Hattat’ın ‘Amasra’da kömür çıkaracağım’ söylemi, işsizlikten feci şekilde payını almış Bartın halkının termik santral karşıtlığını önlemek için sürdürülen bir yalan, Hattat destekçisi bürokrat ve politikacıların beslendiği bir dolandır. Bu yalan dolana artık son verilmelidir. Halkın ihtiyacı olan istihdamı sağlamak için Hattat’a rödovansla verilen Amasra B taşkömürü sahası Türkiye Taşkömürü Kurumu’na devredilmeli ve buradaki üretim devlet tarafından yapılmalıdır. Yani yöreye hiçbir katkısı olmayan, aksine termik santralle Bartın ve Amasramızın geleceğini karartacak olan Hattat Holding, Amasra’dan gönderilmelidir. “ diyerek Amasra halkının tepkilerini dile getirdi.

Ayrıca Kontrol Et

Hatay’da ‘Rezerv’ Talanı: Beni Öldürsünler Sonra Evimi Alsınlar!

"Sesimizi duyun, sesimizi duyan yok mu? Depremdeki gibi kimse duymadı. Bir de gelmişler evimizden yurdumuzdan etmişler"