Manuşyan’ın son yoldaşı da yaşamını yitirdiFransa’da Nazilere karşı direniş yürüten ‘Manuşyan Komünistleri’nin hayattaki tek üyesi olan Arsen Çakaryan 101 yaşında hayata veda etti.


Fransa’da Nazi işgaline karşı direnen ‘Manuşyan Komünistleri’nin kurşuna dizilmekten kurtulan tek üyesi olan Arsen Çakaryan (Sapancalı Çakaryan) 4 Ağustos günü hayatını kaybetti.

21 Şubat 1944’te Naziler tarafından ‘Suç Ordusu’ olarak ilan edilen ve her biri ‘Kızıl Afiş’le aranan grubun önde gelen direnişçileri, Paris yakınlarındaki Mont-Valérien’de kurşuna dizilmişti. Katledilen direnişçiler arasında Adıyamanlı Ermeni direnişçi Missak Manuşyan ile birlikte 21 göçmen savaşçı da vardı. Kurşuna dizilenler ‘Manuşyan’ın Komünistleri’ adıyla faaliyet yürüten grubun üyesiydi.

Sapancalı Çakaryan, grubun yakalanmaktan kurtulan ve hayatta kalan son üyeydi. Çakaryan da grubun lideri Missak Manuşyan gibi Ermeni göçmeni ve komünistti.

Çakaryan verdiği bir röportajda Missak Manuşyan’la birlikte Robert Witchitz, Roger Rouxel ve Georges Cloarec’in adını anmış, ayrılmaz direnişçiler olduğunu söylemişti.

Nazizme karşı yürüttükleri direnişin başlangıçta destek görmediğini belirten Çakaryan, General de Gaulle de dahil, Nazizm karşıtlarının komünistlere destek vermekten çekindiğini anlamıştı. Çakaryan, “Nazizme karşı mücadelede komünist olmayanları ikna etmek uzun zamanımızı almıştı” diye konuşmuştu.

101 yaşında yaşamını yitiren Arsen Çakaryan, 1917 yılında Sakarya’nın Sapanca ilçesinde doğmuş, Ermenilere yönelik baskılar nedeniyle ailesiyle birlikte Fransa’ya göçmüştü. Çakaryan, 4 Ağustos 2018 tarihinde Fransa’da hayata veda etti.

Artı Gerçek

Ayrıca Kontrol Et

Fransa’da havaalanlarında grevler

Fransa’da grevden kaynaklı çok sayıda uçuş iptal edildi