Yüzlerce Twitter hesabına engelleme kararı!Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği, aralarında gazetemiz Alınteri’nin de bulunduğu yüzlerce devrimci-demokrat-yurtsever kurum ve kişinin Twitter adresine erişim engeli getirdi, Ocak ayında alınan karar Twitter’a aylar sonra tebliğ edildi


Ankara 7. Sulh Ceza Hakimliği, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu İnternet Daire Başkanlığı’nın talebiyle aralarında gazetemiz Alınteri’nin de bulunduğu yüzlerce devrimci-demokrat-yurtsever kurum ve kişinin Twitter adresine erişim engeli getirdi.

23 Ocak 2018 tarihinde alınan karar Twitter yönetimine aylar sonra gönderildi, biz de dahil haklarında karar alınanlarsa Twitter’in maillere attığı belgeyle bilgi sahibi oldu.

Gazetemiz ve aralarında sendika.org, Barış Bloku, ANF, Partizan.org, Halkevleri, EHP, RedFaction, Medya Haber, Gazete Taz gibi kurumsal adreslerin yanı sıra çok sayıda devrimci-demokrat-duyarlı kişinin hesabı hakkında mahkemenin verdiği engelleme kararının gerekçesi savaş karşıtlığı, Efrîn işgalinin karşısında tutum almak.

Bu gerekçeyse kendileri için olan hukuksal ölçütlere göre 5651 sayılı kanunun 8/a maddesine dayandırıldı.

Gazetemize Twitter aracılığıyla ulaşan mahkeme kararına göre paylaşılan içerikler can ve mal güvenliğine, milli güvenliğe, kamu düzenine, aykırıymış; karar da bunların korunması için alınmış!

Savaşın ve başka bir ülkenin işgal edilmesi sayılanlara zarar vermiyor; ama buna karşı çıkmak zarar veriyormuş yani! Gerekçeler ve alınan karara konu edilen paylaşımlar arasındaki ironi her zaman olduğu gibi kabak tadı veriyor artık!

Kararın kendisi böylesine aleni bir düşünce yasağını ifade ederken alınış biçimi ve sonraki süreçler de başka bir pervasızlığı anlatıyor: Mahkeme bu kararı 2018 Ocak ayında almış; fakat karar Twitter’a şimdi tebliğ edilmiş. Hakkında karar alınanlarsa ancak Twitter’a tebliğ edildikten sonra onun aracılığıyla yollanan maillerle bilgi sahibi olabildi. Bu durum yasal olarak 1 hafta içinde itiraz etme hakkının fiilen gasbedilmesi anlamına geliyor.  Keza itiraz süresi aşılmış oluyor!

Mahkemenin yukarda belirttiğimiz gerekçeler ve “Terör örgütlerinin propagandası”nı mazeret göstererek verdiği karar şuan için Twitter yönetimi tarafından uygulanmıyor.

Türkiye’nin Twitter’ın bu tutumuna karşı çeşitli girişimlerde bulunduğu biliniyor. Bu girişimlerin sonuçlarını izliyoruz. Özellikle son zamanlara çok sayıda hesabın kapatıldığına, bu kapatmaların artık yaygın ve süreklileşmiş bir politikaya dönüştüğüne tanıklık ediyoruz.

O açıdan da Twitter’ın yüzlerce adres hakkında verilen bu karar karşısında nasıl bir tutum alacağını kestirmek zor.

Ayrıca Kontrol Et

İstanbul ve İzmir’de ev baskınları ve gözaltı terörü!

İstanbul ve İzmir’de sabah saatlerinde gerçekleşen polis baskınıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı, evlerde bulunanlara işkence yapıldı